Ilustračná snímka

Poradca Kupujete auto? Takto odhalíte každý problém

Foto: Dreamstime

8.7. 13:40 Mnohí záujemcovia pred kúpou auta intenzívne brázdia vody internetu, kde porovnávajú ceny či zisťujú referencie. Bez skúšobnej jazdy však žiadne auto nekupujte! No aj tá má svoje riziká a pravidlá. Poradíme vám, na čo sa máte sústrediť.

Autá sú po bývaní pravdepodobne najdrahšou položkou v domácom rozpočte a pri kúpe číhajú na záujemcu mnohé nášľapné míny. Nikto predsa nechce kupovať mačku vo vreci. Skúšobná jazda je preto absolútnou nevyhnutnosťou, a to bez ohľadu na to, či ide o úplne nové auto alebo jazdenku. Už len preto, aby kupujúci zistil, či mu auto vyhovuje.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

V prvom rade sa presvedčte, či auto zodpovedá predpisom. Netýka sa to ani tak nových vozidiel, tie sú obvykle vo výbornom stave. Ide skôr o ojazdené, ktoré neraz stoja na opotrebovaných a starých pneumatikách alebo majú problémy s osvetlením. Možno to nemusí hneď ohroziť vašu bezpečnosť, no pokute sa pri cestnej kontrole asi nevyhnete.

Pri novom aute asi veľa problémov nenájdete, ibaže by vám nesedela farba poťahov alebo výhľad. Po technickej stránke by však malo byť vozidlo tip-top. Inak je to v prípade jazdeniek, ktoré už majú čosi za sebou a teda už nebudú úplne bezchybné. Odporúčame, aby ste sa zamerali najmä na tieto oblasti:

 • Buchotajú dvere pri zatváraní alebo čalúnenie počas jazdy?
 • Dajú sa sedadlá a zrkadlá bez problémov nastaviť?
 • V akom stave sú poťahy, volant, rýchlostná páka a sedadlá?
 • Štartuje motor ľahko a bez problémov?
 • Ako funguje riadenie, radenie, zrýchľovanie alebo brzdenie?
 • Vydáva vozidlo pri zrýchľovaní alebo radení zvláštne zvuky?
 • Ak povolíte zovretie volantu, ide auto rovno alebo ho ťahá do niektorej strany?
 • Počujete klepotanie od podvozku na hrboľatej ceste?
 • Fungujú prístroje, palubný počítač, multimediálne systémy a navigácia?
 • Fungujú asistenčné systémy, napríklad tempomat?
 • Fungujú všetky svetlá, stierače a elektrické otváranie okien?
 • Pracujú klimatizácia a kúrenie?
 • Kvapká niečo pod autom po jazde?

V tejto súvislosti musíme upozorniť, že mnohé modely majú vlastné továrenské slabiny. Preto je dôležité ešte pred jazdou mrknúť na internetové fóra a prečítať si skúsenosti a referencie majiteľov. Samotné auto totiž môže byť viac-menej v poriadku, no budete aspoň poznať možné budúce problémy. A pokiaľ chcete mať naozaj istotu, obetujte pár eur naviac a prebehnite autom cez technickú kontrolu.

Čo je dôležité pri skúšobnej jazde?

Ak ste si vysnené auto našli v súkromnej inzercii, ešte pred jazdou si vyžiadajte ukázať doklady od vozidla a preukaz totožnosti predávajúceho, aby bolo jasné, že je naozaj majiteľom. Pokiaľ tvrdí, že auto nie je jeho a len „zaskakuje“, pričom nevie predložiť ani notársky overené splnomocnenie, ruky preč! A to isté platí aj naopak: predávajúci by si mal od kupujúceho vyžiadať vodičský preukaz a preukaz totožnosti.

Rady a tipy pre skúšobnú jazdu nájdete v galérii

Rovnako je dôležité skontrolovať poistenie vozidla, nakoľko stále existuje množstvo majiteľov, ktorí jazdia s nepoistenými autami. Ak predávajúci nepredloží potvrdenie o poistení, opäť platí: preč od toho! Vopred sa dohodnite aj na postupe, ak by počas skúšobnej jazdy došlo k nehode. V tomto prípade sa však nespoliehajte na ústnu dohodu. Náš tip: Akonáhle máte podozrenie, že záujemca je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, skúšobnú jazdu nekompromisne zrušte!

Predávajúci by si mal pripraviť protokol, v ktorom je uvedené, kto zaplatí palivo, ako dlho potrvá jazda a koľko kilometrov bude mať a aj otázka zodpovednosti za škody, napríklad úhrada spoluúčasti, ak sa škoda bude riešiť cez havarijné poistenie. Dané údaje môžete vyplniť aj priamo na mieste, podpíšu to obidve strany a môžete vyraziť. Týmto spôsobom sa chránia obidve strany. Bežne sa vypĺňa preberací protokol pred skúšobnou jazdou aj po nej. Dbajte na to, aby v ňom boli presne uvedené všetky nedostatky a poškodenia laku.

Čo robiť pri nehode počas skúšobnej jazdy?

I keď nie je potrebné ku každej kolízii volať políciu, od toho máme v zákone škodovú udalosť, v tomto prípade to rozhodne odporúčame. A to pre ochranu obidvoch strán. Vyhnete sa tým budúcim sporom, nedorozumeniam alebo nepodloženým nárokom z jednej či druhej strany.

Bez ohľadu na to, či ide o auto od predajcu alebo súkromnej osoby, platí, že škody zaplatí poisťovňa buď z povinného zmluvného alebo havarijného poistenia. Predávajúci si však môže nárokovať uhradenie spoluúčasti alebo zníženie hodnoty vozidla, nakoľko väčšina záujemcov pochopiteľne hľadá nehavarované auto. Preto si vždy pred nehodou tieto otázky vyjasnite a nespoliehajte sa na ústnu dohodu.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia