Autolekárnička - zdravotnú zložku povinnej výbavy vozidla čakajú legislatívne zmeny. Dátumu expirácie nebudú podliehaťž všetky jej súčasti v rovnakom čase.

Poradca Kde teraz zohnať rúško? Geniálny tip pre vodičov: Jedno možno máte a ani o ňom netušíte

Foto: MATEJ KALINA

16.3. 8:30 Koronavírus sa šíri našou krajinou, Slováci nasadili rúška a chránia sa, ako môžu. Čo však spraviť, keď žiadne neviete zohnať?

Z ochranného rúška sa stal nedostatkový tovar, no mať ho na tvári počas pobytu mimo svojho bytu či domu je nutnosť. Čo však spraviť, keď žiadne nemáte, no potrebujete ísť von? Ak sa radíte medzi majiteľov automobilu, oplatí sa pozrieť do jeho lekárničky. Niektoré z nich môžu obsahovať rúško.

Autolekárnička.
Autolekárnička.
Zdroj: Hartmann-Rico

Na fakt, že autolekárničky môžu obsahovať aj rúško, včera upozornil známy instagramový profil @demotivacia. Na fotke v jeho príbehu vidieť autolekárničku Borgi, ktorá zjavne obsahuje aj rúško. My sme sa v krátkom čase dostali ku viacerým autolekárničkam, no ani jedna ochranné rúško neobsahovala. 

Nájsť ten "správny" tip autolekárničky sme sa snažili aj na internete, zdá sa však, že všetky aktuálne dostupné ponúkajú iba resuscitačné rúško s ventilom, ktoré slúži na účel dodržiavania hygieny pri podávaní prvej pomoci prostredníctvom dýchania z úst do úst. To však neznamená, že také lekárničky, ktoré sú vybavené aj ochranným rúškom, neexistujú. Môže ísť o staršie sety, ktoré sú však povolené aj dnes.

Autolekárnička, ktorá obsahuje ochranné rúško.
Autolekárnička, ktorá obsahuje ochranné rúško.
Zdroj: Instagram/Demotivacia

Od októbra minulého roka platí,  že lekárničku v aute vodič môže mať aj po jej oficiálnej exspirácii. Hovorí o tom novela vyhlášky č.134/2018 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Samozrejme, aby bola lekárnička platná aj po exspirácii, musí mať jednotlivé moduly, ktoré predpisuje zákon, nepoškodené. 

Moduly lekárničky sa dajú doplniť, samotné autolekárničky však dnes stoja do 10 eur, čo nie je likvidačná čiastka. Preto, ak niečo potrebujete využiť z lekárničky vozidla, neváhajte. Ak v nej aj nenájdete rúško, pomôcť vám môžu minimálne obväzy, gázy či šatky, pomocou ktorých si môžete funkčné rúško ušiť aj v domácich podmienkach. Zabúdať netreba ani na to, že v balení lekárničky nájdete aj niekoľko dezinfekčných utierok či hygienické rukavice.

Čo musí spĺňať lekárnička vo vozidle?

Obsah lekárničiek je rozdelený do štyroch samostatných modulov, ktorých obaly sú označené podľa svojho názvu ako:

  • Modul č. 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
  • Modul č. 2 – Malé rany, odreniny
  • Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny
  • Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov

Každá lekárnička musí obsahovať tiež kartu pvej pomoci. Lekárnička sa vo vozidle ukladá tak, že na ňu nedopadá priame slnečné žiarenie. Úložný priestor lekárničky musí byť suchý a čistý a musí byť ľahko prístupný. V osobných vozidlách je ideálnym miestom kufor vozidla, kde nedochádza k žiadnej zmene. Lekárnička v autobusoch sa podľa novej úpravy umiestňuje na označenom a prístupnom mieste v priestore vozidla určenom pre cestujúcich.

Ak lekárničku v týchto dňoch budete potrebovať otvoriť, rozhodne tak bez výčitiek urobte. Nová sa dá objednať cez internet s pomerne rýchlym doručením. Ak sa pôjdete pozrieť do svojho auta, dajte nám vedieť v našej ankete: Našli ste v svojej autolekárničke aj ochranné rúško? Je to možné, pravdepodobne najmä vtedy, ak ste ju už dlhšie nemenili. Súčasná legislatíva si totiž jeho prítomnosť v lekárničke nevyžaduje.

Anketa
Má vaša autolekárnička aj ochranné rúško?
  • 3%
  • 97%

Video

Diskusia