ikona

Poradca Búrky sú tu: Ohrozí blesk vodiča či cyklistu?

Foto: Dreamstime

6.6. 2018 8:30 Lokálne búrky sú možno vítaným fenoménom, ktorý ochladí prehriaty vzduch a spláchne prach, no prináša aj nemalé riziká pre každého účastníka premávky. Poradíme vám, ako zabrániť škodám.

Zažívame obdobie, v ktorom sú prudké lokálne búrky bežným javom. A k búrke neodmysliteľne patria blesky, ktoré sú síce fascinujúcim, no zároveň aj strach naháňajúcim fenoménom. Otázka znie, čo hrozí motoristom. Odpoveď sa pokúsil dať nemecký autoklub ADAC.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

1. Osobné vozidlo

V osobnom aute sú ľudia veľmi dobre chránení. Karoséria totiž funguje ako Faradayova klietka, ktorá bezpečne zvedie energiu blesku do zeme. A to aj za jazdy. Hoci je úder blesku do auta extrémne zriedkavý, jeho úder môže človeka oslepiť a vyľakať, čo by mohlo mať za následok nepredvídateľnú reakciu vodiča. Hoci je auto pre ľudí bezpečné, blesk ho môže mierne poškodiť. V pri skúškach v špecializovaných laboratóriách boli odhalené spálené miesta na laku a blatníkoch.

Zatvorte okná, zatiahnite antény (ak je to možné), v kabíne si zložte ruky do lona a vyhýbajte sa kontaktu s akýmkoľvek kovovým predmetom. Pekne to dokazuje aj pokus známej trojice z relácie TopGear spred niekoľkých rokov.

2. Kabriolet

Prvý krok je asi jasný každému: zatvoriť strechu v momente, keď sa začne schyľovať k búrke. V tom okamihu aj kabriolet funguje ako Faradayova klietka. Každý typ strechy, a to aj plátená, je vystužená kovovou kostrou, ktorá zvedie energiu blesku do zeme. To isté platí aj pre ochranné rámy a mechanizmus strechy.

Dokazujú aj simulácie v laboratóriu, i keď stopy spáleniny na streche nemožno vylúčiť. Pre figuríny v kabíne boli dôsledky zanedbateľné. ADAC nemá informácie ani o tom, že by niekde vo svete došlo k zraneniu pasažierov bleskom.

Úder blesku do auta
Úder blesku do auta
Zdroj: ADAC

3. Obytné vozidlá a prívesy

Hliníková karoséria alebo plastové oplášťovanie kovovej kostry, napríklad, v starších modeloch Renault Espace či Trabanta, fungujú taktiež ako Faradayova klietka. Kritickou môže byť čisto plastová nadstavba na niektorých obytných vozidlách, i keď ani tu nie sú správy o obetiach.

Ak ste v kempingu a zbadáte blížiacu sa búrku, zatvorte okná, dvere, odklopné strechy a vyhýbajte sa posteľnému kútiku. Neumývajte riady, nesprchujte sa a odpojte 230-voltový kábel, nakoľko hrozí poškodenie prepätím. Nedotýkajte sa kovových dielov vybavenia a snažte sa nedotknúť hlavou stropu. Najbezpečnejším miestom je kabína vodiča.

4. Cyklisti a motorkári

Spolu s chodcami ide o najviac ohrozenú skupinu účastníkov cestnej premávky. V každom prípade sa vyhýbajte vysokým objektom, ako sú osamelé stromy alebo stĺpy. Podľa možnosti vyhľadajte úkryt pod mostom a vzdiaľte sa od motorky resp. bicykla. Ak ste na voľnom priestranstve, čupnite si s nohami pri sebe. Môžete si skúsiť nájsť priehlbinu a čupnúť si do nej. Neseďte ani si nelíhajte. Zbavte sa kovových predmetov a vypnite mobil.

Záver

Úder blesku je v podstate extrémne zriedkavá vec. Najväčšie problémy spôsobuje slabá viditeľnosť, aquaplaning a nárazový vietor. Odporúčame nehrať sa na hrdinu. Spomaľte alebo zastavte na vhodnom mieste a počkajte, kým sa počasie neupokojí. Rovnako ako vo voľnej prírode aj tu platí: nevyhľadávajte vyvýšené miesta.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia