Ilustračná snímka

Poradca Ceny palív: Oplatí sa teraz brať plnú nádrž?

Foto: Dreamstime

22.7. 8:30 Kým ešte donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že ceny ropy a palív pôjdu nahor, minulý týždeň sa situácia obrátila. Aspoň dočasne to naznačuje určitú úľavu pre naše peňaženky.

Karta na ropných trhoch sa obrátila a väčšina faktorov tentokrát tlačí ceny nahor. Severomorská ropná zmes Brent uzatvorila týždeň na úrovni 62,47 dolára za barel (55,65 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 66,72 dolára za barel (59,29 eura), čím vymazala prakticky celý predchádzajúci vzostup.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, hlavným faktorom bolo obnovenie ťažby ropy v Mexickom zálive, kde bola časť ropných vrtov odstavená pre hurikán. Ďalší tlak vyvolali správy, že Rusko môže pristúpiť k navýšeniu produkcie ropy. Naviac postupne utícha pozitívna nálada zo samitu G20, keďže Čína zatiaľ nesplnila sľuby ohľadom zvýšenia dovozu poľnohospodárskych produktov z USA. Prezident Trump v reakcii na to opäť naznačil zavedenie dodatočných ciel na dovoz tovarov z Číny. A napokon aj ekonomické dáta ukazujú pokles hospodárskeho rastu Číny, ktorá je najväčším odberateľom ropy na svete, na najnižšiu úroveň od krízy v roku 2008.

Aj ďalší faktor prichádza z USA, a to sú zásoby ropy a ropných produktov. Zásoby ropy síce klesli, no benzínu, destilátov a kerozínu vzrástli. Podľa Lipovského dopyt po palivách v USA klesol toto leto na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov, čo opäť tlačí ceny ropy nadol. Nízky dopyt je do istej miery spojený so spomaľovaním globálneho hospodárskeho rastu, keďže americké dopravné spoločnosti hlásili nižšie tržby.

Z dlhodobého hľadiska ovplyvňujú cenu ropy aj ďalšie faktory, tie ju však tlačia nahor. Ide najmä o napätie medzi USA a Iránom a snaha o vyriešenie obchodného sporu Spojených štátov s Čínou. Znižovanie úrokových sadzieb v USA, ale aj v iných krajinách podporuje hospodársku aktivitu v krajine, čo povedie k rastu dopytu po rope, a teda aj jej ceny. Americká centrálna banka naznačila, že v tomto roku by mohlo dôjsť k zníženiu úrokových sadzieb o 0,5 percentuálneho bodu. A napokon je tu predĺženie dohody ropných krajín o obmedzení produkcie o deväť mesiacov.

Predstihové ukazovatele USA, Číny a Európy poukazujú na spomaľovanie hospodárskej aktivity v krajinách, čo je primárne ovplyvňované obchodnou vojnou. Tá vyvoláva riziko spomalenia globálneho hospodárskeho rastu, čo povedie k zníženiu dopytu po rope. Naviac USA nepredĺžili výnimku krajinám dovážajúcim ropu z Iránu. Produkciu ropy v Líbyi zas ohrozuje politická nestabilita a ak ozbrojené konflikty neustanú, môže ťažba klesnúť až o 95 percent. Americké sankcie voči Venezuele taktiež podporujú rast ceny. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov a EIA znížila výhľad dopytu po rope z rovnakého dôvodu.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v mnohých krajinách EÚ už začínajú rásť, i keď u nás došlo ku kozmetickej úprave nadol. Priemerné ceny benzínu na našich čerpačkách v týždni do 15. júla klesli o 0,1 centu a dieslu o 0,2 centu. Vývoj v Rotterdame však naznačuje, že koncom prázdnin by sa nám mohlo aspoň dočasne uľaviť. Tona benzínu totiž zlacnela o viac než 43 eur a tona dieslu o vyše 25 eur. Na základe tohto vývoja Lipovský v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva stabilné ceny okolo súčasnej úrovne.

V medziročnom porovnaní stále tankujeme lacnejšie než než v rovnakom období minulého roka, i keď rozdiel sa zmenšil. Kým v týždni do 8. júla sme tankovali benzín o 6,3 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je lacnejší o 4,7 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel v prospech tohto roka v priebehu týždňa zmenšil zo 4,8 na 3,3 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia