ikona

Novinky Autonómne auto zlyhalo: Fatálne následky nehody

Foto: Youtube/ ABC15 Arizona

20.3. 2018 10:55 Arizona patrí k niekoľkým štátom USA, ktoré sú viac než otvorené testovaniu autonómnych vozidiel. Na cestách tohto amerického štátu sa včera stala nehoda, ktorá nemá obdobu. Autonómne auto bolo súčasťou tragickej kolízie.

Americká Arizona je známa svojim otvoreným postojom voči autonómnym vozidlám. Na cestách tohto južanského štátu preto svoje technologické hračky testujú najväčšie a najvplyvnejšie spoločnosti sveta. Waymo tu dokonca nedávno dostalo povolenie na prevádzku samojazdiacich vozidiel úplne bez prítomnosti človeka za volantom. Ten totiž spravidla na počítačom riadené auto dáva pozor a v prípade potreby zasiahne.

Tragická nehoda sa stala za úplnej tmy, nadránom 19.3. 2018
Tragická nehoda sa stala za úplnej tmy, nadránom 19.3. 2018
Zdroj: Youtube/ ABC15 Arizona

Niekedy však, zdá sa, pravidlo “Viac hláv, viac rozumu” neplatí a predísť nebezpečnej zrážke na ceste nemusia ani ultramoderné technológie v súhre s trénovaným vodičom. Dokázala to fatálna nehoda testovacieho automobilu giganta Uber, ktorú neprežila obyvateľka arizonského Phoenixu.

Zrážka prišla úplne nečakane

Tragická situácia sa odohrala nadránom a za úplnej tmy. Testovacie SUV kontroverznej taxislužby malo ulicami mesta Tempe krúžiť v autonómnom režime rýchlosťou približne 60 km/h. Na mieste vodiča tu sedela školená šoférka, ktorá má v prípade potreby zasiahnuť. Podľa jej slov sa však v tejto situácii už nedalo spraviť nič.

Pokojnú jazdu v autonómnom móde totiž znenazdajky narušilo silné buchnutie a žena za volantom si podľa vlastných slov až v tom okamihu uvedomila, že došlo ku kolízii. Testovacie Volvo XC90 narazilo do cyklistky, ktorá sa na ceste zjavila z ničoho nič v úplnej tme a mimo vyznačenej trasy.

Veľkým sklamaním zostáva fakt, že si ju auto s nepredstaviteľným technologickým arzenálom nevšimlo a nevyhodnotilo ako objekt, s ktorým sa prípadne môže zraziť. Napriek tomu lokálna polícia údajne aktuálne operuje s verziou, podľa ktorej by vina mala byť práve na strane cyklistky. Mimo vyznačenej trasy, navyše bez akýchkoľvek svetiel a reflexných prvkov, na vozovke jednoducho nemala čo robiť.

Technológia jej život nezachránila

Môže však za všetko malý detail, a síce fakt, že žena zabudla na svoje povinnosti? Len ťažko. Autonómne autá a čiastočne aj dnešné asistenčné systémy by totiž mali byť schopné človeka rozoznať aj keď sa na vozovke objaví mimo očakávaných miest. Veď súčasné top modely prémiových automobiliek už v noci “vidia” porovnateľne dobre ako cez deň.

Isteže, žena, ktorá sa stala obeťou kolízie, svojim údajným nedbalým správaním situácii nepomohla. Samojazdiace Volvo XC90 by však malo a musí byť schopné jej veľké zaváhanie napraviť. Bohužiaľ, tentokrát sa tak nestalo. Tragická udalosť navodzuje množstvo otázok, ktorým sme sa venovali už v minulosti.

Autonómnemu Volvu sa v podstate nič nestalo, cyklistka však následkom zranení podľahla na nemocničnom lôžku
Autonómnemu Volvu sa v podstate nič nestalo, cyklistka však následkom zranení podľahla na nemocničnom lôžku
Zdroj: Youtube/ ABC15 Arizona

Ako môžeme v súčasnosti akýmkoľvek spôsobom hovoriť o autonómnych autách, keď si s dostatočným predstihom nevšimnú cyklistku, ktorá im skríži cestu? Podľa výskumov renomovanej spoločnosti Navigant na tom v oblasti technologického pokroku v porovnaní s konkurenciou Uber nie je najlepšie. Tým, čo má k dispozícii, však bez problémov zahanbí napríklad populárnu Teslu.

Smutná nehoda je teda akýmsi mementom faktu, že aj v dobe pokročilých asistenčných systémov sa za volantom musíme spoliehať predovšetkým sami na seba. Testovacie vozidlo Uberu je vybavené sadou radarov, kamier, senzorov a množstvom iných “zberačov” dát, napriek tomu však v tomto prípade pred zrážkou ani len nezačalo brzdiť. Ženu bez povšimnutia trafilo v plnej rýchlosti.

Hovorkyňa Uberu sa vyjadrila, že firma súcití s rodinou obete a je pripravená pri vyšetrovaní plne kooperovať s príslušnými orgánmi. K dispozícii majú byť aj kamerové záznamy, ktoré musia byť jednoznačným svedectom o priebehu nehody. Nezávisle od výsledkov vyšetrovania však technologický gigant svoje autonómne vozidlá z premávky dočasne sťahuje. Ešte nedávno pokojne jazdili v San Franciscu, Phoenixe, Toronte či Pittsburghu. Zostáva nám len dúfať, že žena nezomrela zbytočne a v budúcnosti už takémuto nešťastiu budú technológie vedieť zabrániť.

Nevídanú tragickú nehodu autonómneho vozidla spoločnosti Uber budeme podrobne sledovať aj naďalej. Detailné informácie sa totiž v súčasnosti rôznia, rovnako ako aj možné presné scenáre nehody. Jedno je však isté - po skontrolovaní kamerových záznamov sa policajný odborník vyjadril, že v takejto situácii by zrážke nezabránilo pravdepodobne nič. Či taký bude finálny záver aj v skutočnosti, o tom vás budeme určite informovať.

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia