ikona

Novinky Ostrý VW Golf GTI TCR pôjde do výroby

Foto: Volkswagen

13.5. 2018 9:00 Nová verzia kompaktu disponuje výkonom 290 koní, tuhším podvozkom či prídavným chladením. Dátum uvedenia sériovky nie je známy.

Okolie rakúskeho jazera Wörthersee počas mája už tradične obsadzujú priaznivci koncernu Volkswagen, špeciálne populárneho typu Golf. Na veľkolepom podujatí opäť nechýba zastúpenie automobilky. Hlavným bodom jeho expozície je nová verzia kompaktu, ktorá nesie prívlastok GTI TCR. Zatiaľ je prezentovaná vo forme konceptu.

Z tohto konceptu plánuje Volkswagen vytvoriť sériový model
Z tohto konceptu plánuje Volkswagen vytvoriť sériový model
Zdroj: Volkswagen

Drsný hatchback nadväzujúci na limitovaný model Clubsport S, svojho času držiaci rekord kategórie na Nordschleife, zdedil meno po mladom šampionáte cestných vozidiel. Nemecký výrobca do neho vstúpil v ostatnom čase spolu s viacerými ďalšími značkami. Pri tejto príležitosti prichystal model disponujúci prepĺňaným dvojlitrom, ktorý dosahuje výkon 213 kW (290 k) a krútiaci moment 370 Nm. Po odblokovaní limitu dokáže Golf rozbehnúť na 264 km/h.

Štandardným partnerom motora je sedemstupňová prevodovka DSG a elektronicky riadený samosvorný diferenciál na poháňanej prednej náprave. Oproti štandardnému modelu GTI má novinka mohutnejšie brzdy, tvrdšie nastavený adaptívny podvozok zmenšujúci svetlú výšku o 20 mm a dva chladiče navyše, ktoré sa zídu najmä pri okruhovom používaní.

Niekoľkým špecifickým prvkom sa nevyhol ani interiér
Niekoľkým špecifickým prvkom sa nevyhol ani interiér
Zdroj: Volkswagen

TCR štandardne roluje na päťlúčových osemnásťpalcových diskoch kolies, príplatkovou alternatívou sú devätnástky. Okrem zaujímavých ráfikov sa VW navonok vyznačuje aj ostrejšie tvarovaným bodykitom či väčšími výfukovými koncovkami. Potrubie môže na želanie niesť podpis Akrapovič. Koncept oblieka špecifickú grafiku, ktorú reflektuje mikrovláknom tvorené čalúnenie anatomických sedadiel. Okrem nich sa v interiéri objavil aj volant so zvýraznenou stredovou polohou, rovnaký červený pásik zdobí aj volič samočinnej prevodovky.

Volkswagen označuje exponát predstavený pri Wörthersee za koncept. Zároveň ale otvorene priznáva, že ostrý model Golf GTI TCR pôjde do sériovej výroby. Tá nemá byť na rozdiel od predchádzajúcej verzie Clubsport S limitovaná. Dátum uvedenia produkčného modelu do predaja nie je známy, rovnako zostáva tajomstvom aj cena.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia