Novinky VW Chrobák má dnes výročie

Foto: VW AG

19.1. 2018 9:00 Práve dnes uplynulo 40 rokov, kedy brány továrne v nemeckom Emdene opustil posledný legendárny automobil Volkswagen, známy ako "chrobák".

Asi neexistuje človek, ktorý by nedokázal rozpoznať auto s výraznými prednými blatníkmi či okrúhlymi svetlami a zaoblenou strechou karosérie, vďaka ktorej si vyslúžil prezývku "chrobák", nemecky "käfer". Posledný kus legendárneho autíčka vyrobeného v Európe opustil fabriku v nemeckom Emdene 19. januára 1978. Výroba však pokračovala v Mexiku, kde sa "chrobák" vyrábal do 30. júla 2003.

Prototyp V3, predchodca sériového modelu
Prototyp V3, predchodca sériového modelu
Zdroj: VW AG

V automobilovej histórii figurujú autá, o ktorých sa dá povedať, že postavili tú či onú krajinu, obrazne povedané, na kolesá. Pre Američanov je takým autom Ford Model T, pre Talianov Fiat 500 alebo pre Francúzov Citroën 2CV prezývaný "kačica". Ani jedno z týchto áut však nezaznamenalo takú obľubu ako práve nemecký "chrobák". V priebehu 58 rokov (1945-2003) sa podľa predpokladov vyrobilo po celom svete viac ako 21 520 000 kusov.

VW Chrobák bol jedno z najpopulárnejších áut automobilky Volkswagen (VW), ktorej základný kameň poklepali 26. mája 1938 pri nemeckej obci Fallersleben. Základný kameň poklepal vtedajší ríšsky kancelár Adolf Hitler, ktorý vo svojom rozkaze ešte nariadil, aby pri závode vzniklo aj mesto. Pomenovali ho Wolfsburg po rovnomennom hrade.

Predstavitelia nastupujúceho nacistického režimu videli vo výrobe lacného auta silný propagandistický nástroj. Ambíciou automobilky bolo vyrábať autá cenovo dostupné širokej verejnosti. Túto ambíciu naplnila predovšetkým po druhej svetovej vojne výrobou legendárneho malého autíčka, ktoré si získalo neskôr srdcia motoristov na celom svete.

Začiatok sériovej výroby vo Wolfsburgu
Začiatok sériovej výroby vo Wolfsburgu
Zdroj: VW AG

Vývojom auta bol poverený nemecký konštruktér Ferdinand Porsche, ktorý sa pri jeho návrhu inšpiroval českou Tatrou. Jeho zrod ohlásil 15. februára 1936 počas otvorenia X. ročníka berlínskeho autosalónu osobne nemecký vodca Adolf Hitler. V nemeckej fabrike vzniklo auto s pomenovaním KdF-Wagen, ktorého výrobu prerušila druhá svetová vojna. Automobilka vo Wolfsburgu sa totiž preorientovala na výrobu bojovej techniky.

Koncom roku 1945 zišiel z výrobnej linky prvý VW Chrobák, ktorý sa svojou nenáročnou obsluhou, dobrými jazdnými vlastnosťami a hlavne dostupnou cenou stal rýchlo obľúbeným autom nielen v Nemecku, ale postupne po celom svete. Už o desať rokov neskôr, v roku 1955, vyrobili milión áut tohto typu. V roku 1972 už Chrobák v počte vyrobených kusov predbehol nemenej legendárny Ford Model T.

Rozlúčková limitovaná séria pri ukončení výroby v Mexiku
Rozlúčková limitovaná séria pri ukončení výroby v Mexiku
Zdroj: VW AG

Koncom 70. rokov minulého storočia zaznamenalo auto rôzne technické zmeny, ale postupne vo svojej triede začalo zaostávať za konkurenciou. V roku 1974 vo wolfsburgskej fabrike Chrobáka nahradil Volkswagen Golf. Výroba Chrobáka ostala už len v nemeckom Emdene, kde s jeho produkciou skončili 19. januára 1978.

Ukončenie výroby v Nemecku neznamenalo definitívny koniec produkcie automobilu Volkswagen, známeho ako "chrobák". V mexickej továrni v meste Puebla zišlo z výrobnej linky posledné auto typu "chrobák" 30. júla 2003.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia