ikona Ford hybrid

Novinky Ford pripravuje nový hybrid

Foto: Ford

26.8. 2014 12:19 O štyri roky má americká automobilka uviesť na trh ďalší hybridný model, ktorý nebude odvodený od žiadneho z existujúcich vozidiel.

Ford údajne plánuje do konca roka 2018 uviesť na trh úplne nový benzínovo-elektrický hybrid, ktorým chce zaútočiť na doteraz najpredávanejší model tejto triedy, japonskú Toyotu Prius. Kompaktný automobil bude prvým skutočným hybridom Fordu. Inými slovami, bude sa predávať výlučne ako vozidlo s kombinovaným pohonom, a nie ako hybridiná verzia niektorého z existujúcich modelov, akým je napríklad sedan Fusion (u nás známy ako Mondeo).

Ilustračná snímka. Zdroj: Ford
Ilustračná snímka. Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Ako sa na nemenované zdroje zvnútra Fordu odvoláva agentúra Reuters, automobilka uvažuje o niekoľkých karosárskych verziách, viacerých druhoch pohonu i variante plug-in hybridu nabíjateľného z bežnej elektrickej zásuvky. Nový model má prísť ako ročník 2019, čiže zhruba 21 rokov po tom, čo Toyota uviedla prvý Prius v Japonsku. Jeho štvrtá generácia by sa mala objaviť v druhej polovici budúceho roka.

Ford mieni zo svojich súčasných automobilov využiť niektoré prvky  a technológie, napríklad elektromotory alebo batérie, pripravovaná novinka však má ponúknuť lepšiu spotrebu a väčší dojazd než súčasné hybridy. Projekt s interným označením C240 bude stáť na princípe zdieľaných dielcov. Vozidlo by sa malo vyrábať v Michigane v objeme zhruba 120 000 kusov ročne.

Ford sa tak pripája k ostatným automobilkám, ktoré sa v snahe splniť čoraz prísnejšie emisné normy v USA a Európe spoliehajú práve na hybridné technológie. Analytici však upozorňujú, že dopyt po tomto type vozidiel ani zďaleka nedosiahne prognózy predaja, s ktorými počítajú výrobcovia, uzatvára Reuters.

Diskusia  ()

Video

Diskusia