Kia Telluride

Novinky Telluride: Najväčšie SUV Kia bez kamufláže

Foto: autotribune.co.kr

7.9. 2018 16:45 Základné tvary sedemmiestneho vozidla kórejská automobilka nezmenila, najzásadnejším odklonom od štúdie sú svetlomety.

Začiatkom roka 2016 predstavila Kia na autosalóne v Detroite koncept menom Telluride. Už počas jeho premiéry sa hovorilo, že môže ísť o predobraz druhej generácie typu Mohave známeho aj ako Borrego. Výroba tohto vozidla sa má skončiť počas septembra. Na odhalenie nástupcu, ktorý si pravdepodobne ponechá meno štúdie, je teda najvyšší čas. Nakoniec prišlo predčasne.

Jeden z prototypov typu Telluride nemal žiadne maskovanie
Jeden z prototypov typu Telluride nemal žiadne maskovanie
Zdroj: autotribune.co.kr

Na kórejskej stránke AutoTribune sa v týchto dňoch objavili fotografie, ktoré zachytávajú najväčšie SUV značky v dvoch exemplároch. Jeden prototyp nesie klasické plné maskovanie. Ten druhý je však kompletne bez kamufláže a ponúka presný pohľad na svoje dizajnové riešenia.

Kia základné tvary mohutného sedemmiestneho vozidla nezmenila, zachovaná je línia bočných okien i chrómovo-čierne vyhotovenie stĺpikov. Zahnutý tvar zadných svetiel taktiež jasne vychádza zo štúdie. Piate dvere s veľkým spojlerom však obsahujú výrez na evidenčné číslo, kým nárazník je kompletne prepracovaný. To isté platí o prahoch či prednom dielci.

Zachované zostali základné tvary SUV i línie zadných svetiel
Zachované zostali základné tvary SUV i línie zadných svetiel
Zdroj: autotribune.co.kr

Najzásadnejším odklonom od konceptu Telluride sú svetlomety. Hranatú masku chladiča nelemujú horizontálne orientované obdĺžniky doplnené tenkým pásom diód, ale vertikálne združené LED moduly. Odlišné sú tiež disky kolies či spätné zrkadlá. Očakávanou zmenou sú zadné dvere s konvenčne umiestnenými pántmi, rovnako ako klasické vonkajšie kľučky.

Technická stránka zatiaľ zostáva otázna. Kórejská automobilka môže využiť predĺženú platformu o číslo menšieho typu Sorento, alternatívnou možnosťou je prispôsobená architektúra tvoriaca základ limuzíny K9/K900/Quoris. V druhom prípade by SUV pravdepodobne dostalo 3,8-litrový atmosférický šesťvalec i prepĺňanú verziu so zdvihovým objemom 3,3 litra. Očakáva sa tiež nasadenie dvojlitrového štvorvalca s turbom. Na oficiálne technické detaily si musíme počkať do premiéry, jej dátum známy nie je.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia