Nadnárodný výrobca automobilov Stellantis je optimistický, pokiaľ ide o vyhliadky svojej nemeckej dcérskej spoločnosti Opel. Verí, že bude schopná pokračovať v prevádzke ako samostatná značka. Uviedol to pre magazín Automobilwoche šéf európskej divízie koncernu Uwe Hochgeschurtz. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

"Som spokojný so značkou a s jej radom produktov," povedal Hochgeschurtz v rozhovore, ktorý časopis uverejnil v nedeľu. Poznamenal tiež, že v prípade automobilky Opel "existuje veľká kapacita pre jej rozvoj".

Dizajnové centrum v Rüsselsheime je podľa neho jedným z najmodernejších v celej spoločnosti Stellantis. Domnieva sa tiež, že nemecké továrne majú istú budúcnosť. Hochgeschurtz pripísal vinu za stratu podielu Opelu na trhu najmä nedostatočnej prepravnej kapacity na dodanie áut predajcom.

"Mali sme klientov, mali sme hotové autá, ale nedostali sa tam, kam potrebovali," povedal. "Vzhľadom na nedostatok vodičov kamiónov je prepravná kapacita len obmedzená. Preto sme predajcom ponúkli, aby si autá prišli sami vyzdvihnúť do našich skladov." Hochgeschurtz v rozhovore zároveň označil Latinskú Ameriku, Turecko a severnú Afriku za dobré exportné trhy pre Opel. "Jadrom trhu je však Európa," dodal.

Rekordné výsledky Stellantisu

Aliancia Stellantis oznámila za minulý rok rekordné výsledky, keď tržby vzrástli o takmer pätinu a čistý zisk o viac než štvrtinu. Výsledky podporili vyššie ceny, ako aj kurzové vplyvy. Informoval o tom portál CNBC. Firma v stredu uviedla, že v minulom roku dosiahla čistý zisk na úrovni 16,8 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku to znamená rast o 26 %.

Výrazne vzrástol aj upravený prevádzkový zisk. Zvýšil sa o 29 % na 23,3 miliardy eur. Tržby vzrástli o 18 % na 179,6 miliardy eur, napriek tomu, že objem predaja klesol o 2 %. Ako uviedlo vedenie Stellantisu, k rastu tržieb prispeli vyššie ceny, výhodný produktový mix a priaznivé kurzové vplyvy.

Spoločnosť okrem toho oznámila, že za rok 2022 vyplatí dividendy v celkovej výške 4,2 miliardy eur, čo na akciu predstavuje 1,34 eura. Zároveň oznámila spätné odkúpenie akcií v hodnote 1,5 miliardy eur, ktoré plánuje zrealizovať v tomto roku.

Mohlo by vás zaujímať: