Škoda Rapid

Novinky Škoda Rapid: Nástupca predčasne odhalený

Foto: auto-mania.cz

4.9. 2018 10:59 Česká stránka publikovala fotografie, ktoré zachytávajú sériovú verziu hatchbacku. Vozidlo by mohlo prejsť premenovaním na Favorit alebo Feliciu.

Pred niekoľkými dňami zverejnila Škoda skice konceptu Vision RS, ktorý plánuje predstaviť na októbrovom parížskom autosalóne. Mladá Boleslav ho označuje za predobraz budúcnosti športovej divízie. Tvary vozidla však jasne naznačili, že zároveň je to ochutnávka ďalšej generácie typu Rapid. Jej vzhľad sme nakoniec spoznali dlhé mesiace pred premiérou.

Takto by mal vyzerať sériový Rapid ďalšej generácie
Takto by mal vyzerať sériový Rapid ďalšej generácie
Zdroj: auto-mania.cz

Nástupca produktu stojaceho medzi Fabiou a Octaviou je predčasne odhalený vďaka úniku dvojice fotografií, ktoré česká stránka auto-mania.cz publikovala pár dní dozadu. Podľa všetkého zachytávajú sériovú verziu hatchbacku. Jeho oficiálna premiéra sa pritom údajne odohrá až na jarnom ženevskom autosalóne, teda približne pol roka po plánovanom debute štúdie.

Pôvodný harmonogram predstavovania narušili zábery prednej časti, ktorá nezaprie podobnosť s konceptom. Identický je takmer trojuholníkový tvar svetlometov aj ich pozícia voči maske chladiča opticky posunutej nadol. Športovo štylizovaný nárazník sa v tomto prípade nekoná, chýbajú tiež prehnane veľké disky kolies. Všetky komponenty majú civilné tvary. Prítomné podľa všetkého nie sú ani diódové svetlá, ich architektúra asi využíva klasické halogénové žiarovky.

Český hatchback môže údajne prejsť premenovaním
Český hatchback môže údajne prejsť premenovaním
Zdroj: auto-mania.cz

Fotografie zadnej časti zatiaľ na internet neunikli, aj v nej však očakávame spoločné rysy so štúdiou Vision RS. Interiérový pokrok by sa mal týkať najmä technológií. Zvnútra má české auto narásť, v čom bude mať prsty použitie platformy MQB. Z nej možno odvodiť očakávanú paletu motorov. Prakticky istú budúcnosť má litrový benzínový trojvalec, silnejšiu alternatívu k nemu môže vytvoriť agregát 1.5 TSI. Na špekulácie o budúcnosti naftových modelov je zatiaľ príliš skoro.

Podľa zákulisných informácií nie je označenie Rapid definitívne. Ďalšia generácia hatchbacku by údajne mohla niesť iba prívlastok Spaceback, v hre je však aj oživenie ikonických mien z minulých dekád. Vozidlo by mohlo prejsť premenovaním na Favorit alebo Feliciu. Jeho krst sa pravdepodobne odohrá až na ženevskom autosalóne alebo krátko pred ním, hoci výroba sa má spustiť už v januári.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia