ikona

Novinky Pokuty a nehody: Ktoré autá ich majú najviac?

Foto: Dreamstime

19.10. 2018 9:45 Rovnica, že ten, kto často porušuje predpisy, rovnako často spôsobuje aj nehody, nemusí platiť vždy. Spochybňuje ju aj najnovšie porovnanie automobilových značiek podľa počtu priestupkov a zavinených nehôd.

Súvisí nejako nejako výkon auta a nehodovosť? Policajti v tom majú jasno a väčšina motoristov tiež. Otázka však znie, či vodiči výkonných áut naozaj spôsobujú najviac nehôd alebo sú to skôr „nevycválaní“ majstri volantu, ktorí si potrebujú niečo dokázať a následne nezvládnu riadenie.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Určitú odpoveď by mohla poskytnúť najnovšia analýza nemeckého poistného portálu Check24.de, ktorý preskúmal počet pokút a nehôd podľa automobilových značiek. Do úvahy bral značky s minimálne tisíckou poistných zmlúv uzatvorených cez portál v období od júla 2017 do júna 2018. Informácie o pokutách za priestupky a nehodách musia uvádzať klienti pri uzatváraní poistnej zmluvy.

Len pre informáciu, v Nemecku platí bodový systém a všetky priestupky sa evidujú v registri vodičov Spolkového úradu pre cestnú dopravu. Tieto údaje majú priamy vplyv na výšku poistného. A pochopiteľne je dôležitým údajom aj nehodovosť resp. škodový priebeh poistenia, nakoľko vodiči si uplatňujú nároky pri poškodení vozidla. Portál pritom analyzoval len škody vymáhané v rámci povinného zmluvného poistenia.

Značky podľa počtu priestupkov

Z analýzy vyplynulo, že najviac pokút dostávajú vodiči značky Porsche: každý desiaty vlastník uviedol záznam v registry priestupkov. Podiel priestupcov je u Porsche zhruba o 61 percent vyšší než priemer všetkých skúmaných značiek. V priemere má záznam o pokute 6,2 percenta zákazníkov Check24. Na druhom mieste sa ocitli vodiči značiek Jaguar (8,9 percenta) a Volva (7,9 percenta). Najpoctivejšie dodržiavajú predpisy majitelia Nissanu, Daihatsu a Chevroletu.

V porovnaní s vlaňajším rebríčkom sa prvá trojka zmenila: Porsche síce stále vedie, na druhom mieste však bol Land Rover a na treťom Saab. Aj v trojke najpoctivejších nastali zmeny, s výnimkou Nissanu, ktorý má aj naďalej najdisciplinovanejších majiteľov. Tesne nad ním sa umiestnili značky Suzuki a Renault.

Značky podľa počtu priestupkov
Značky podľa počtu priestupkov
Zdroj: Check24.de

Značky podľa zavinených nehôd

A tu dochádza k zaujímavému rozporu. Hoci vodiči Porsche často porušujú predpisy, s najväčšou pravdepodobnosťou rýchlosť, z hľadiska nehodovosti sú na poslednom mieste. Inými slovami, nehody zaviňujú veľmi zriedka. Druhé miesto z hľadiska najnižšieho počtu nehôd majú majitelia Jaguaru a tretie miesto si odnáša Smart. Na opačnom konci, čiže najviac zavinených nehôd majú vodiči značiek Volvo, Lancia a Subaru.

Ešte sa pozrieme na Škodu, ktorá je u nás najrozšírenejšia. Podľa množstva pokút sa majitelia českej značky umiestnili takmer presne v strede 36-miestneho rebríčka a dosiahli skóre 6,2 percenta. Toto skóre zodpovedá priemeru všetkých sledovaných značiek. Podľa počtu zavinených nehôd sa o 11. miesto delí s ďalšou značkou, ktorá sa u nás teší rastúcej obľube – Hyundai.

Značky podľa zavinených nehôd
Značky podľa zavinených nehôd
Zdroj: Check24.de
Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia