Ilustračná snímka
TASR
TASR

Novinky Predaj áut v Británii počas prvých 9 mesiacov 2019 klesol o 2,5 %

Foto: Torsten Dettlaff na Pexels

5.10. 6:00 Predaj v samotnom septembri medziročne stúpol o 1,3 %. Jedným z dôvodov nárastu však bol prudký prepad v septembri 2018 z dôvodu prechodu na nový cyklus merania emisií a spotreby.

Predaj áut vo Veľkej Británii počas prvých troch kvartálov tohto roka klesol. Dôvodom je neistota spôsobená brexitom.

Počet registrácií nových áut od januára do septembra 2019 dosiahol 1,86 milióna, uviedol britský zväz výrobcov a predajcov áut SMMT. To bolo o 49 000 alebo 2,5 % menej ako v rovnakom období vlani a najmenej od roku 2013.

SMMT upozornila, že ostatné veľké európske trhy zaznamenali výrazný rast.

Predaj v samotnom septembri medziročne stúpol o 1,3 %. Jedným z dôvodov nárastu však bol prudký prepad v septembri 2018 z dôvodu prechodu na nový cyklus merania emisií a spotreby.

"Mierny septembrový nárast skresľuje pokračujúci trend poklesu, ktorý sledujeme už 30 mesiacov," uviedol šéf SMMT Mike Hawes. Dôveru spotrebiteľov podľa neho podkopáva politická a ekonomická neistota. "Musíme obnoviť stabilitu, čo znamená vyhnúť sa chaotickému brexitu a tiež dohodu o budúcich vzťahoch s EÚ, ktorá neobsahuje clá a bariéry, ktoré by mohli zvýšiť ceny a obmedziť výber pre spotrebiteľov," dodal Hawes.

(TASR)

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia