Porsche Macan Turbo.

Novinky Porsche Macan Turbo mení motor: Z nižšieho objemu dáva vyšší výkon

Foto: Porsche

31.8. 10:00 Namiesto šesťvalca s objemom 3,6 litra sa pod kapotu nasťahoval 2,9-litrový agregát známy z modelu Panamera S. Aj tu dosahuje výkon 440 koní.

Uvedenie prvého SUV bolo pre značku Porsche kľúčovým momentom, vďaka typu Cayenne zažehnala na prelome tisícročí hroziacu krízu. Na jeho pleciach následne úspešne vyrástol o číslo menší Macan. Ten prešiel uprostred minulého leta omladením, ktoré dočasne vyradilo z ponuky špičkovú verziu Turbo. Na frankfurtskom autosalóne sa vráti.

Zuffenhausen predstavil vrchol modelového radu predčasne a potvrdil klebety o tom, že mení svoj motor. Doterajší dvakrát prepĺňaný 3,6-litrový šesťvalec je minulosťou. Nahradil ho agregát obdobnej konštrukcie s kapacitou 2,9 litra, ktorý však z nižšieho objemu dáva vyšší výkon. Agregát známy napríklad z modelu Panamera S dosahuje aj v tomto prípade výkon 324 kW (440 k) a krútiaci moment 550 Nm.

Omladená verzia Turbo sa na stovku dostane za 4,3 sekundy.
Omladená verzia Turbo sa na stovku dostane za 4,3 sekundy.
Zdroj: Porsche

S novým srdcom je SUV rýchlejšie než doteraz, tradičnú akceleráciu 0-100 km/h zvládne vykonať v priebehu 4,3 sekundy. To je zlepšenie o tri desatiny. Posunula sa aj maximálna rýchlosť, úroveň 270 km/h v prípade voľby balíka Sport Chrono znamená zvýšenie o štyri čísla. Automobilka hovorí oficiálne o kombinovanej spotrebe 9,8 l/100 km.

Macan Turbo má sériovo špeciálny povrch brzdových kotúčov, na želanie môže byť vybavený aj karbónovo-keramickými kúskami. Štandardne stojí na 20-palcových kolesách. Od slabších verzií sa odlišuje štvoricou výfukových koncoviek, väčším strešným spojlerom i vybavením zahŕňajúcim napríklad elektrické pamäťové sedadlá nastaviteľné v 18 smeroch a ozvučenie Bose so 14 reproduktormi. Rozdielna je tiež cena, ktorá na domácom trhu v Nemecku štartuje na úrovni 91 922 eur.

Video

Diskusia