Kia Niro EV

Novinky Niro na elektrinu: Kedy príde do predaja?

Foto: Kia

18.6. 2018 14:16 Automobilka v týchto dňoch odhalila tretí variant crossoveru, pre ktorý bude ponúkať dva akumulátory. Pôjde o najrýchlejšieho člena modelového radu.

Od začiatku minulého roka počúvame o tom, že Kia Niro nebude počtom rôznych pohonov zaostávať za svojim koncernovým súrodencom. Hyundai Ioniq ponúka tri vyhotovenia. Crossover čoskoro skóre dorovná: najskôr uvedený klasický hybridvlani doplnil variant PHEV, teraz je na rade exemplár jazdiaci čisto na elektrinu. Kedy príde do predaja?

Modelové rodinu Kia Niro onedlho zavŕši elektrický variant
Modelové rodinu Kia Niro onedlho zavŕši elektrický variant
Zdroj: Kia

Kórejská automobilka pôvodne spomínala druhý polrok. V týchto dňoch tretí variant crossoveru oficiálne odhalila v Pusane, ale veľmi špecifickejšia nebola. Elektromobil vraj príde na domáci trh do konca roka. Následne sa má objaviť aj v európskych obchodoch, štart teda môžeme očakávať v priebehu zimných mesiacov alebo niekedy na jar. O cene sa zatiaľ nehovorí.

V chystanej verzii disponuje Kia Niro prepracovaným dizajnom prednej časti. Vozidlo poháňa elektromotor s výkonom 150 kW (204 k) a krútiacim momentom 395 Nm, ktorý ho rozbehne z pokoja na 100 km/h v priebehu 7,8 sekundy. Pôjde teda o najrýchlejšieho člena modelového radu. Zaujímavé je, že vďaka šikovnému umiestneniu batérie drží prvenstvo aj objemom batožinového priestoru 451 litrov.

Centrálny tunel elektromobilu je výrazne prepracovaný
Centrálny tunel elektromobilu je výrazne prepracovaný
Zdroj: Kia

Kufor nám zatiaľ výrobca neukázal, naše oči však po prvýkrát pustil do interiéru. Ten prešiel niekoľkými úpravami. Okrem modrých akcentov, odlišného označenia či štartovacieho tlačidla šlo najmä o centrálny tunel, ktorý je výrazne prepracovaný. Podobne ako pri type Ioniq disponuje elektromobil špecifickým modulom tlačidiel i ovládaním prevodovky.

Kia bude pre elektrické Niro ponúkať dva rôzne lítium-polymérové akumulátory. Ako už dávnejšie ohlásila, ten lacnejší dosiahne vďaka kapacite 39,2 kWh dojazd maximálne 300 kilometrov. Lepší model vybavený 64 kWh článkami prejde na jedno nabitie vyše 450 km. Automobilka pritom udáva, že rýchlonabíjačka dokáže za 54 minút doplniť 80% elektriny.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia