Novinky Najväčšou automobilkou je VW, najziskovejšou BMW

Foto: VW AG

27.5. 2018 8:00 Za Volkswagenom sa umiestnila japonská Toyota. Z pohľadu prevádzkového zisku si však tieto automobilky svoje miesta vymenili.

Nemecké automobilky Volkswagen (VW) a BMW si naďalej udržujú prvé miesta vo svetových rebríčkoch. Ako ukázala štúdia poradenskej spoločnosti Ernst & Young (EY), Volkswagen je najväčšou automobilkou sveta za 1. štvrťrok z pohľadu objemu predaja aj tržieb a BMW zasa svetovou jednotkou z pohľadu ziskovosti.

Za Volkswagenom sa umiestnila japonská Toyota. Z pohľadu prevádzkového zisku si však tieto automobilky svoje miesta vymenili.

Z pohľadu ziskovosti si prvú pozíciu udržala BMW, ktorej zisková marža predstavuje 12 %. Tesne za BMW sa so ziskovou maržou na úrovni 11 % umiestnila japonská firma Suzuki. Na 3. mieste skončila ďalšia nemecká spoločnosť Daimler (8,4 %).

EY hodnotila celkovo 16 najväčších výrobcov automobilov. Nemecké firmy obsadili prvé pozície aj napriek obavám, že silný kurz eura by mohol negatívne ovplyvniť dopyt po autách z Európy.

Pod výsledky nemeckých firiem sa podpísal najmä rastúci dopyt v Číne, uviedla EY. Ako dodala, nemeckým automobilkám pomáha najmä fakt, že na čínskom trhu majú vybudovanú lepšiu pozíciu než ich konkurencia.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia