Kia Stonic

Novinky Kia Stonic: Malé SUV na prvých náčrtoch

Foto: Kia

7.6. 2017 16:58 Dizajn novinky pôsobí pomerne odvážne, technicky by mala vychádzať z hatchbacku Rio. Debutovať má už o dva týždne.

Nie je žiadnym tajomstvom, že do segmentu malých SUV onedlho prídu dvaja príbuzní s kórejským pôvodom. Hyundai momentálne avizuje typ Kona. Premiéru má mať čoskoro, no dlho nebudeme čakať ani na jeho sesterský produkt nesúci logo Kia. Zákulisné zdroje preň uvádzali označenie Stonic už začiatkom roka. Automobilka ho v týchto dňoch potvrdila a zároveň naznačila dizajn novinky.

Kia Stonic bude sesterským produktom pre Hyundai Kona
Kia Stonic bude sesterským produktom pre Hyundai Kona
Zdroj: Kia

Pripravované vozidlo ukázal výrobca na prvých dizajnových náčrtoch, ktoré ho zachytávajú z dvoch najdôležitejších uhlov. Dizajn SUV na nich pôsobí pomerne odvážne. Jeho tvarom dominujú obrovské kolesá čiastočne kryté mohutnými blatníkmi, výrazné je skromné presklenie a nízko položená strecha s dynamicky skosenou zadnou časťou. Na skici je dobre vidieť aj dvojité zakončenie výfuku.

Zapustené kľučky dverí či netradične tvarované strešné lyžiny naznačujú, že môže ísť len o koncept. Dizajn je však podľa všetkého prakticky finálny. Jeho súčasťou je charakteristická maska chladiča, predná kapota s viacerými hranami či svetlomety obsahujúce LED pásik v tvare písmena U. Typické sú tiež koncové svetlá pripomínajúce architektúrou väčšieho súrodenca Sportage.

Náčrty môžu zachytávať iba koncept kórejskej novinky
Náčrty môžu zachytávať iba koncept kórejskej novinky
Zdroj: Kia

Interiér zatiaľ zostáva zahalený tajomstvom, autori hovoria akurát o inteligentných priestorových riešeniach a „plávajúcom“ rozhraní človek-stroj. Jeho súčasťou má byť integrácia smartfónu. O technickej stránke zatiaľ oficiálne neviem nič, no dobre informované zdroje hovoria celkom jasnou rečou. Stonic by mal vychádzať z hatchbacku Rio. Hyundai Kona bude totiž čerpať z platformy typu i20 a je celkom logické, že Kia urobí rovnaký krok. Spoločné budú iste aj pohonné jednotky. Na bližšie informácie nebudeme čakať dlho, kórejské SUV má debutovať už o dva týždne.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia