Kia EV6 je dlhoočakávaný elektromobil kórejskej značky. Očakávania motoristickej verejnosti sú v prípade tohto modelu vysoké, prichádza totiž na úplne novej platforme E-GMP, na ktorej doposiaľ stojí len Ioniq 5. Tá má byť základom "kórejskej" elektrifikácie na najbližšie roky. Niekoľko neoficiálnych technických detailov sme sa o novinke dozvedeli už minulý týždeň. Na dnes bola ohlásená digitálna premiéra, ktorá sa aj uskutočnila, no zatiaľ len v duchu fotografií exteriéru a interiéru. Na technické údaje si ešte niekoľko dní budeme musieť počkať.

Vysokú výpovednú hodnotu majú aj fotografie. Veď samotná Kia hovorí, že toto vozidlo zmení úplne všetko, zadefinuje  dizajnový jazyk automobilky, ktorý bude základom pre nové modely počas nasledujcej dekády. Čo môžeme očakávať? Viac odvahy, plynulé línie a pôsobivý vzhľad. Nie je tomu tak dávno, keď rovnako ako sériová EV6 vyzerali iba koncepty na autosalónoch.

Vozidlo zdobia predné full-LED reflektory, ktoré plynulo nadväzujú na mohutné oplastovanie blatníkov. Áno, aj elektromobil novej doby mnusí rešpektovať aktuálne trendy a vzhľadom teda pripomína crossover. Samotná karoséria má veľmi jednoduché oblé tvary, nerušia ich ani kľučky, ktoré sú zapustené. Pokojné línie len kde-tu pretína niekoľko ostrých hrán. Atraktívne pôsobia mohutne vyklenuté zadné blatníky, strecha sa opticky zvažuje, to zasa vozidlu dáva dynamický nádych.

Kia EV6.
Zdroj: Kia

Najodvážnejšou časťou automobilu je pravdepodobne jeho zadok, ktorý pretína jedno minimalistické koncové svetlo. To de facto opticky prechádza od jedného zadného kolesa ku druhému a "cestou" ho zdobí futuristicky pôsobiaca LED architektúra. Napriek využívaniu viacerých odvážnych prvkov elektromobil ako celok vyzerá vyvážene. Je elegantný, no prezrádza aj gény športovca.

Kia EV6.
Zdroj: Kia

V kabíne sa dizajnérom taktiež podarilo vkusne skombinovať moderné prvky s tradičnou architektúrou, ktorá slúži vodičovi a nie je samoúčelná. Hovorím napríklad o prítomnosti samostatného, i keď mierne digitalizovaného, panelu klimatizácie.

Kia EV6.
Zdroj: Kia

Dve veľké prepojené obrazovky, jedna v úlohe prístrojového štítu a druhá v pozícii centrálneho displeja infotainmentu, sú už v prípade Kie štandardom, ktorý nesie už napríklad nová generácia typu Sorento. Celkovo kabína pôsobí moderne, ale nie prehnane futuristicky. Uvidíme, aké dojmy zanechá naživo. Detailnejšie informácie o EV6 sa dozvieme v priebehu najbližších týždňov.