Zvlášť v dnešnej neľahkej ekonomickej situácii je pre firmy kľúčové hľadať možnosti, ako ušetriť na správnom mieste. Do hry vstupuje otázka – môže lízing priniesť väčší benefit než hotovosť, a je teda lízing lepší než kúpa jazdeného auta?

S operatívnym leasingom najmenej starostí

Medzi náklady sa počítajú aj veci, ktoré nie je možné priamo finančne kvantifikovať. Čiže napríklad aj čas, ktorý firma venuje údržbe či správe vozidiel. Najmenej starostí je jednoznačne s operatívnym leasingom. V tomto prípade totiž firma získava do vozového parku automobily, ktoré sú prenajaté od leasingovej spoločnosti, ktorá sa stará o všetko potrebné (poistenie, servis a pod.). Ak nájde firma skutočne výhodnú ponuku, je vozidlo na leasing často výhodnejšie než kúpa jazdeného auta do vlastníctva spoločnosti. Nie je potrebné riešiť odpisy, auto „nezavadzia“ v účtovníctve a firma nemusí riešiť všetky veci okolo údržby a starostlivosti.

Jeden nákup a dosť

Na druhej strane, aj jazdené auto má svoje výhody. V tomto prípade je kľúčové nájsť si ponuky serióznych predajcov a vyberať si do firmy také jazdené autá, ktoré ešte bez problémov zvládnu tisícky kilometrov. Benefitom je, že firme stačí urobiť jeden nákup. Auto už je v jej vlastníctve a nemusí pravidelne v určitých intervaloch riešiť automobily na leasing.

Verdikt

Nie je možné priamo povedať, ktorá alternatíva je lepšia. Pre firmy, ktoré preferujú určitú mieru flexibility a pružnosti, je lepší leasing než hotovosť. Pri leasingu je totiž oveľa väčšia sloboda a voľba vozového parku a ak máte vo firme šikovných ľudí, tak viete na leasingu slušne ušetriť. Kúpa jazdených áut je lepšia pre podnikateľov, ktorí radšej idú na istotu a preferujú jeden automobil aj na dobu niekoľkých rokov dopredu.