ikona

Novinky Hyundai Sonata: Prísť má aj do Európy

Foto: Hyundai

12.3. 10:47 Kórejská značka chce opäť skúsiť šťastie v segmente D, v prípade svojho reprezentanta stavila najmä na výrazný dizajn.

Začiatkom tejto dekády uviedol Hyundai na starom kontinente typ i40 dostupný s dvomi karosériami, ktorý v regionálnom portfóliu nahradil sedan Sonata. Ktovieakého úspechu sa však nedočkal. Kórejská automobilka ho preto v ostatnom čase vyradila z ponuky a vzniknutú dieru v modelovej palete nechala zatiaľ nezaplátanú. No situácia sa pravdepodobne onedlho zmení.

Sonata sa po necelom desaťročí vráti do európskych obchodov
Sonata sa po necelom desaťročí vráti do európskych obchodov
Zdroj: Hyundai
Pred niekoľkými dňami debutovala na domácej pôde značky Sonata ďalšej generácie, ktorej výstavná prezentácia je naplánovaná na aprílový autosalón v New Yorku. Na americkom trhu je to pre Hyundai dôležitý člen ponuky. V poradí ôsme vydanie vozidla však vzniklo ako globálny produkt a prísť má aj do Európy. Pre tuzemských zákazníkov pritom automobilka pripravuje aj praktickejší variant kombi. Je to rozumný krok, nakoľko v segmente D ide v našich končinách prakticky o povinnosť.

Kórejský sedan je prvým sériovým modelom, ktorý využíva dizajnový jazyk Sensuous Sportiness uvedený vlani v Ženeve konceptom Le Fil Rouge. Ten poslúžil ako inšpirácia. Cítiť to najmä vzadu, kde klesajúca strecha imitujúca kupé prechádza do výraznej hrany na veku batožinového priestoru. Žiadne konkrétne tvary na karosérii však nezostali zachované.

Z dizajnového hľadiska je ôsma generácia skutočne výrazná
Z dizajnového hľadiska je ôsma generácia skutočne výrazná
Zdroj: Hyundai
Hyundai Sonata disponuje typicky tvarovanou maskou chladiča, na ktorú nadväzuje nápadne padajúca kapota. Lemujú ju pochrómované linky prechádzajúce do lemovania bočných okien. Ďalší lesklý kov pretína celú šírku nárazníka. V skutočnosti nejde len o bižutériu, niektoré segmenty totiž v sebe skrývajú diódy. Výrobca tento inovatívny prvok volá Hidden Lighting Lamps.

Hlavné svetlomety taktiež obsahujú LED technológiu a rovnako sú na tom tie zadné. Ani tie nemajú konvenčný vzhľad. Nielen že sú prepojené tenkým pásom, bočné segmenty sú súčasťou mohutnej aerodynamickej lišty na veku kufra a obsahujú drobné plutvičky usmerňujúce vzduch. Zaujímavý vzhľad automobilu dokresľujú bočné partie s viacerými konkávnymi plochami.

Kabína kórejského sedanu pôsobí na prvej fotke hodnotne
Kabína kórejského sedanu pôsobí na prvej fotke hodnotne
Zdroj: Hyundai
Okrem dizajnu priniesla dynamickejší vzhľad sedanu aj úprava proporcií. Oproti predchodcovi je nižší o 30 milimetrov, karoséria sa natiahla o 45 mm a rázvor rástol o 35 mm. Šírka vozidla sa zväčšila o 25 dielikov. Žiadne ďalšie technické parametre zatiaľ Hyundai nezverejnil, no ukázal interiér. Na pilotnej fotke zaujme najmä krémovým koženým čalúnením pokrývajúcim aj palubnú dosku.

V kokpite si možno všimnúť viaceré povedomé dielce, ale tiež zaujímavo tvarovaný volant, netradične štíhle výduchy klimatizácie a digitálny prístrojový panel. Nechýba veľká obrazovka infotainmentu. Drobné displeje obsahuje aj modul klimatizácie, ktorý pôsobí vcelku luxusne. Zaujímavé je ovládanie prevodovky tlačidlami. Až neskôr sa dozvieme, aká technika sa pod extravagantnými plechmi skrýva.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia