ikona

Novinky Ford Super Duty: Veľké motory nevymreli

Foto: Ford

10.2. 9:00 Do omladených pick-upov prichádza nový špičkový motor. Downsizing sa nekoná, vrchol ponuky tvorí atmosférický osemvalec s objemom 7,3 litra.

Titul historicky najpredávanejšieho auta drží neoficiálne Ford, keďže zástupcovia jeho série F kraľujú obchodným rebríčkom v USA už 28 rokov po sebe. Najpopulárnejším z nich je typ F-150. Na európske pomery ide o poriadnu obludu, v rámci svojej rodiny je to však benjamín. Tá totiž obsahuje aj oveľa väčšie monštrá. Viaceré spadajú pod líniu Super Duty, ktorá prešla omladením.

Ford omladil líniu Super Duty, vrátane typu F-450
Ford omladil líniu Super Duty, vrátane typu F-450
Zdroj: Ford

Modelový rad obrích pick-upov s číselnými označeniami 250 až 550 podstúpil decentné úpravy. Ako to už v tomto segmente býva, zmeny vidieť najmä v prednej časti. Obsahuje prepracovanú masku chladiča. Jej centrálnym prvkom boli doposiaľ dve horizontálne pochrómované priečky, po facelifte je architektúra grilu odlišná. Ovplyvnilo to aj svetlomety. Ani zadné svetlá neunikli kozmetickým zásahom, rovnako ako nárazníky či disky kolies.

Napriek častému úžitkovému životu modelov Super Duty je nemálo zákazníkov, ktorí ich denne využívajú na osobné účely. Ford preto musí dbať aj na vybavenie. V rámci modernizácie sa na palubu dostal infotainment s Wi-Fi rozhraním, špičkový asistent cúvania s prívesom či balík bezpečnostných systémov, ktorého súčasťou je aktívny brzdový asistent.

Kabína pick-upov je vybavená opäť o niečo lepšie
Kabína pick-upov je vybavená opäť o niečo lepšie
Zdroj: Ford

Asi najväčšia novinka je technického rázu a dokumentuje, že veľké motory ešte nevymreli. Portfólio totiž obohatila nová špička. Na termín downsizing môžete rovno zabudnúť, Ford okašľal prepĺňanie i znižovanie zdvihového objemu. Namiesto toho išiel celkom proti prúdu. Dobre známy 6,2-litrový osemvalec doplnil súrodencom, ktorý má kapacitu 7,3 litra. Využívať má liaty železný blok, kovaný kľukový hriadeľ a viacero moderných riešení.

Špičkové parametre agregátu zatiaľ nepoznáme. Je však jasné, že prekoná menšieho brata disponujúceho výkonom 287 kW (390 k) a krútiacim momentom 550 Nm. Nová pohonná jednotka debutovala pod kapotou modelu F-450. Ten doposiaľ ponúkal 6,8-litrový desaťvalec Triton, ktorý z cenníka asi vypadne. Ford do pick-upov nasadil aj svoj desaťstupňový automat. Ponúkne ho s vrcholným osemvalcom, ale tiež k naftovej verzii Power Stroke s objemom 6,7 litra.

V ponuke naďalej figuruje aj 6,7-litrový turbodiesel
V ponuke naďalej figuruje aj 6,7-litrový turbodiesel
Zdroj: Ford

Samozrejme, modernizácia série Super Duty sa tuzemských zákazníkov nijako netýka. Ford na európskych trhoch nepredáva ani typ F-150, nieto ešte jeho väčších bratov. Facelift však poukazuje na kontrast v emisných normách i prístupe značiek. Modrý ovál u nás čoraz viac pretláča prepĺňané trojvalce a napríklad v pick-upe Ranger nahradil motor 3.2 TDCi dvojlitrom. No za oceánom pokojne predáva mnohonásobne objemnejšie agregáty...

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia