Volkswagen Golf ôsmej generácie patrí medzi najočakávanejšie automobily tohto roka, resp. aspoň donedávna patril. Teraz sa jeho oficiálny príchod kvôli technickým komplikáciám omeškal a je možné, že sa predstaví buď na úplnom konci roka, alebo na začiatku toho nového. Volkswagen totiž údajne musí doladiť technickú stránku kompaktu, ktorý údajne má urobiť veľký medzigeneračný skok.

Vizualizácie ôsmej generácie Volkswagenu Golf už nám ponúkajú ucelený a spoľahlivý pohľad na dizajn overeného kompaktu VW
Zdroj: Auto Bild

O dizajne ôsmeho Golfu toho už vieme veľa vďaka špionážnym fotkám, ktoré zachytili rôzne prototypy počas prvotného testovania. Ich charakteristické rysy teraz do reality previedol grafik Auto Bildu. V tomto článku sa teda pozeráte len na vizualizácie, VW ešte reálny vzhľad kompaktu neodhalil. Je však viac-menej isté, že práca grafika je takmer úplne presným zobrazením ôsmej generácie nemeckého bestselleru.

Predná časť je v prípade novinky podstatne plochejšia a zakončená omnoho nižšie. Vďaka tomu by vozidlo malo vyzerať dynamickejšie a zároveň dosahovať nižší aerodynamický odpor. Zadná časť je zasa o niečo vyššia a jej dizajn opäť o ďalší krok zdokonalený. Vonkajšie rozmery karosérie budú veľmi podobné, základom má aj naďalej byť platforma MQB. Očakávať veľkú dizajnovú revolúciu v prípade Golfu sa neopláca, tentokrát však bude osmička od sedmičky poriadne odlišná už na prvý pohľad.

Drsný pohľad Golfu spredu nie je samoúčelný, prikrčená predná časť má znižovať aerodynamiku
Zdroj: Auto Bild

Do útrob vozidla Volkswagen investuje množstvo peňazí aj energie, chce totiž priniesť výrazné vylepšenie technickej stránky bestselleru. Z tohto záväzku plynú aj počiatočné problémy. Kvôli neustálemu pribúdaniu elektronických súčiastok napríklad Golf 8 prejde na plnohodnotný systém CAN bus (Controller Area Network), ktorá uľahčí prepojenie jednotlivých riadiacich jednotiek či senzorov.


Všetky generácie Golfu: Takto sa menil rokmi!


Typ dátovej zbernice CAN bus sa v automobilovom priemysle používa už roky, Golf by však jej využitie mal posunúť na novú úroveň. Vďaka nej má napríklad ESP s motorom komunikovať ešte rýchlejšie, čo Golf ôsmej generácie posunie bližšie k autonómnemu riadeniu. V súvislosti s wolfsburgskou novinkou sa hovorí o autonómnej jazde štvrtej úrovne.

Volkswagen Golf 1. generácie
Zdroj: Auto Bild

Modernejšie technológie a vylepšená platforma majú pomôcť aj rozvoju agregátov. Viaceré z nich prejdú elektrifikáciou a budú tak efektívnejšie z pohľadu produkcie emisií i spotreby paliva. Zatiaľ čo technicky a dizajnovo sa nová generácia Golfu zmení evolučne, vnútri môžeme očakávať absolútnu revolúciu.

Rozsah zmien v interiéri naznačili už včerajšie skice, ktoré zachytávajú veľký displej ťahajúci sa naprieč veľkou časťou palubnej dosky. Ten sa skladá z troch hlavných segmentov. Naľavo od volantu by mohlo byť umiestnené ovládanie niektorých funkčných prvkov automobilov. V strede môžeme očakávať vylepšený digitálny prístrojový štít a vpravo zasa typický multifunkčný displej infotainmentu. Dotykom by sa mala ovládať aj klimatizácia vozidla.

Revolúcia v interiéri - bude ju predstavovať niekoľko displejov a viacero dotykových plôch
Zdroj: Auto Bild

Na vizualizácii sa nachádza volant s dotykovými displejmi, ten však v realite očakávať nemožno. Včerajšie nákresy odhalili, že Golf pravdepodobne dostane volant so štandardnými tlačidlami. Veľkú časť komunikácie s vozidlom by posádka tak či tak mala vybavovať prostredníctvom pokročilého rozpoznávania hlasu. Na premiéru novinky sa môžeme tešiť najskôr koncom tohto roka, na Slovensku bude s najväčšou pravdepodobnosťou až v roku 2020. Zatiaľ si čakanie môžete skrátiť prehľadom predchádzajúcich generácií Golfu v našej galérii.

Zdroj: Filip Kadlečík