Duster prišiel na trh pred 11 rokmi a svojou nekompromisnou cenovkou rozbúril kľudné vody na trhu s dostupnými SUV. Dacia totiž zistila, že pohodlné SUV s neobyčajným dizajnom a ponukou pohonu všetkých štyroch kolies nemusí cenovkou presiahnuť 20 000 eur.

To, že Duster má skutočný potenciál, zistili zákazníci veľmi rýchlo a dnes ho stretnete na cestách prakticky všade. Faceliftová verzia sa vyznačuje hlavne novou oranžovou farbou karosérie s názvom Arizona. Dizajn sa nesie v zmysle štylistických prvkov, ktoré už boli predstavené na zvyšných modeloch flotily Dacie.

Aktuálne majú svetlomety v tomto zmysle denné svietenie v tvare Y a zmeny nastali aj v prednej maske, i keď možno nie tak revolučne, ako niektorí očakávali. Na prednej maske sa totiž zatiaľ nenachádza nové logo značky, no je tu pridaných viac chrómových prvkov. Zadné svetlá tiež podliehajú novému svetelnému podpisu a azda najväčšou optickou novinkou sa stali LED smerovky.

V interiéri nájdeme nové čalúnenie sedadiel, opierky hlavy, vyššiu stredovú konzolu s posuvnou lakťovou opierkou. Na výber máte dva multimediálne systémy s 8-palcovou obrazovkou, Media Display a Media Nav, ktoré je možné pripojiť k Apple CarPlay a Android Auto.V základnej výbave nechýba palubný počítač, automatické zapínanie svetiel a obmedzovač rýchlosti. Potom si už len v závislosti od výbavy pridávate prvky ako je automatická klimatizácia, tempomat či vyhrievané predné sedadlá.

Facelift sa netýka iba vizuálneho charakteru auta, ale aj toho pohonného. Nová Dacia Duster je teraz k dispozícii so 6-stupňovou automatickou prevodovkou EDC. Tú si môžete nakombinovať s preplňovaným benzínovým motorom TCe 150.

Toto je škála ponúkaných agregátov:

  • Diesel

- Blue dCi 115, pohon predných kolies/4x4, 6-stupňová manuálna prevodovka

  • Benzín

- TCe 90, pohon predných kolies, 6-stupňová manuálna prevodovka

- TCe 130, pohon predných kolies, 6-stupňová manuálna prevodovka

- TCe 150, pohon všetkých kolies, 6-stupňová manuálna prevodovka

- TCe 150, pohon všetkých kolies, 6-stupňová automatická EDC

  • Benzín-LPG

- TCe 100 LPG,  pohon predných kolies, 6-stupňová manuálna prevodovka

Do faceliftovaného Dusteru sa dostal aj objemný súbor technológií pre bezpečnosť a asistenciu vodiča. Patrí sem asistent sledovania mŕtveho uhla, parkovací asistent s cúvacou kamerou, asistent rozjazdu a zjazdu z kopca, 360-stupňová kamera a vylepšený systém monitorovania offroad režimu pre vozidlá s pohonom 4x4.

Vylepšený Duster by sa mal dostať na trh v septembri tohto roku a nepochybujeme, že bude pokračovať v úspechu svojich predchodcov. Od uvedenia na trh v roku 2010 sa ich predalo viac ako 1,9 milióna.