BMW X7 iPerformance Concept

Novinky BMW X7: Bavorský obor ukázal svoju tvár

Foto: BMW

8.9. 2017 15:06 Najväčšie mníchovské SUV má hranaté tvary podčiarkujúce jeho robustnosť, luxusný interiér s tromi radmi sedadiel a hybridný pohon.

Už poriadne dlho sa hovorí o rozširovaní športovo-úžitkovej rodiny BMW smerom nahor. Samotná automobilka síce ohlásila prípravu typu X7 ešte v marci roku 2014, no s jeho realizáciou sa nejako veľmi neponáhľala. Až teraz prináša koncept tohto SUV. Predvedie ho vo Frankfurte s prívlastkom iPerformance, ktorý prezrádza prítomnosť hybridnej techniky pod plechmi.

BMW X7 iPerformance Concept je predzvesťou sériového modelu
BMW X7 iPerformance Concept je predzvesťou sériového modelu
Zdroj: BMW

Bavorský obor ukázal svoju tvár krátko pred začiatkom autosalóna.  Dizajnéri mu dali množstvo hranatých tvarov, ich úlohou bolo podčiarknuť celkovú robustnosť vozidla. Na nárazníkoch či blatníkoch preto nájdeme výrazné vertikálne orientované kovové prvky. Maska chladiča je taktiež natiahnutá v tomto smere, pričom jej mohutnému tvaru sekundujú štíhle LED svetlomety.

Vzadu sa nachádzajú obdobne úzke koncové svetlá. Sú prepojené kovovou priečkou, čo pripomína limuzínu radu sedem. Tesne pod ňou však dielce spája aj LED pásik. Zaujímavo riešená je strecha, ktorú takmer kompletne tvorí sklo. Rozmery karosérie sme sa nedozvedeli. Použitie diskov kolies s priemerom 23 palcov však naznačuje, že proporcie sú skutočne štedré.

Prepojením zadných svetiel SUV pripomína limuzínu radu sedem
Prepojením zadných svetiel SUV pripomína limuzínu radu sedem
Zdroj: BMW

Luxusná kabína bavorskej štúdie disponuje podľa očakávania tromi radmi sedadiel. Namiesto bežnej sedemmiestnej konfigurácie však obsahuje iba šesť miest, uprostred sa totiž nachádzajú dve samostatné kreslá. Vďaka presklenej streche je vo vnútri množstvo svetla. Interiérové povrchy sú čalúnené dvojfarebnou kožou, ktorú dopĺňajú kovové detaily.

V interiéri nesmú chýbať displeje, okrem dvoch kúskov na palubnej doske tu nájdeme aj ďalší pár obrazoviek integrovaných do chrbtovej časti predných sedadiel. Samozrejmosťou je tiež ambientné osvetlenie. Nachádza sa nielen v interiérových obkladoch, ale aj v strešnom paneli.

V šesťmiestnom interiéri sa nachádza viacero veľkých obrazoviek
V šesťmiestnom interiéri sa nachádza viacero veľkých obrazoviek
Zdroj: BMW

O pohone BMW X7 iPerformance Concept sme sa nedozvedeli nič. Viečko zásuvky na blatníku však spolu s označením eDrive naznačuje, že ide o plug-in hybrid. Vnútornosti mohlo SUV prevziať od sériového modelu 740e. V tomto prípade by bola reč o benzínovom dvojlitri doplnenom elektromotorom, čoho výsledkom je maximálny výkon 240 kW (326 k). Takúto techniku možno očakávať aj pri sériovke.

Do obchodov príde BMW X7 nepochybne aj v konvenčných verziách, paleta motorov bude pravdepodobne podobná ako pri menšom súrodencovi X5. Určite teda môžeme rátať so zážihovými i vznetovými šesťvalcami. Pravdepodobná je tiež prítomnosť objemnejšieho agregátu V8, ktorý bude vrcholom ponuky. Uvedenie produkčného SUV je naplánované na budúci rok.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia