BMW X5 Protection VR6

Novinky BMW X5 Protection VR6: Obrnený model SUV odolá aj streľbe z Kalašnikova

Foto: BMW

3.9. 7:00 Bezpečnostnú verziu prezrádzajú navonok najmä okná, to čelné má hrúbku až 33 milimetrov. Pod kapotou sa nachádza osemvalec s výkonom 530 koní.

Bavori patria do hŕstky výrobcov, ktorí ponúkajú niektoré svoje vozidlá v špeciálnych ochranných verziách priamo z fabriky. Tradičným nositeľom panciera je limuzína radu 7. Stále viac motoristov však preferuje športovo-úžitkové autá, obdobné vyhotovenie už preto má aj X5. BMW jeho aktuálnu verziu pomenovalo prívlastkom Protection VR6.

Ako už prezrádza názov, obrnený model SUV spĺňa bezpečnostný štandard VR6. Čo to znamená? Okrem bežných zbraní odolá vozidlo aj streľbe z populárneho Kalašnikova (AK-47), ručným granátom či explózii 15 kilogramov výbušniny TNT vo vzdialenosti štyroch metrov.

Samozrejmou súčasťou balíka sú hrubé nepriestrelné okná.
Samozrejmou súčasťou balíka sú hrubé nepriestrelné okná.
Zdroj: BMW

Túto ochranu zabezpečuje použitie extra plátov vysokopevnostnej ocele okolo celej kabíny a špeciálneho skla obsahujúceho polykarbonátovú vrstvu. To čelné má hrúbku až 33 milimetrov, ďalšie sklenené panely sú na tom podobne. Pancierom pokrytá je aj podlaha.

Zosilnené okná sú navonok takmer jediným poznávacím znakom verzie Protection VR6, okrem toho ju môžu prezradiť modré svetlá integrované do masky chladiča a zadného skla, odnímateľný strešný maják či predné blatníky obsahujúce úchyty na štátne vlajky. Popri extra osvetlení disponuje BMW komunikačným zariadením i ďalšími špeciálnymi prvkami vybavenia.

Cenu takejto verzie svojho SUV zatiaľ bavorská firma neprezradila.
Cenu takejto verzie svojho SUV zatiaľ bavorská firma neprezradila.
Zdroj: BMW

SUV nepochybne pribralo stovky kilogramov, no presné číslo Mníchov nezverejnil. Hmotnosť vidieť na dynamických parametroch. Bezpečnostná verzia totiž technicky vychádza z modelu M50i a disponuje nezmeneným dvakrát prepĺňaným osemvalcom s výkonom 390 kW (530 k). Ten dokáže štandardne vozidlo dostať na stovku za 4,3 sekundy. V prípade modelu Protection VR6 to síce trvá až 5,9 sekundy, na vozidlo tejto kategórie je to však stále výborný údaj. Maximálna rýchlosť je limitovaná na 210 km/h. BMW nepovedalo, za koľko plánuje obrnenú iks-päťku predávať.

Video

Diskusia