LeEco LeSee

Novinky LeEco LeSee je čínska odpoveď na Teslu

Foto: LeEco

10.5. 2016 14:41 Nový elektromobil je vyvíjaný kompletne v Číne. Disponuje úhľadnými líniami, vysúvateľným volantom a schopnosťou autonómneho riadenia

Nedávny pekinský autosalón priniesol novinku na poli elektromobilov: vizuálne pôsobivý koncept LeSee od spoločnosti LeEco, ktorý má byť autonómny a rýdzo elektrický. Ide o čínsku odpoveď na Teslu. Za neznámym hráčom stojí domáci miliardár Jia Yueting. Meno tohto pána sa už dlhší čas spája s technologickým pokrokom v automobilovom priemysle, svoj kapitál totiž vložil do americkej firmy Faraday Future i britskej značky Aston Martin.

Koncept čínskeho elektromobilu LeEco LeSee pôsobí veľmi futuristicky
Koncept čínskeho elektromobilu LeEco LeSee pôsobí veľmi futuristicky
Zdroj: LeEco

Nový elektromobil je vyvíjaný kompletne v Číne, čo platí aj pre jeho vzhľad. Po dizajnovej stránke pôsobí auto veľmi zaujímavo. Disponuje úhľadnými líniami a na prvý pohľad je zrejmé, že sa pri jeho vývoji kladie veľký dôraz na aerodynamiku. Predná časť pôsobí futuristicky, rovnako aj konštrukcia bez B-stĺpika so zadnými dverami otváranými v protismere jazdy. 

Zaujímavým prvkom je kupolka na streche automobilu, ktorá súvisí so schopnosťou autonómneho riadenia. Podobné riešenie, aj keď zďaleka nie také elegantné, sme už mali možnosť vidieť napríklad na samostatne jazdiacich prototypoch spoločnosti Google

Interiér konceptu LeEco LeSee je skutočne ako z budúcnosti. Má netradičné tvary, nachádza sa v ňom niekoľko displejov a vysúvateľný volant. V kabíne sa usadia štyria pasažieri. Zadné sedadlá sú vytvarované tak, aby do nich človek pohodlne a hlavne prirodzene “zapadol”. Cieľom vývoja bol rovnaký komfort pre všetkých cestujúcich. 

Interiér auta je určený pre štyroch cestujúcich, volant je vysúvateľný
Interiér auta je určený pre štyroch cestujúcich, volant je vysúvateľný
Zdroj: LeEco

Na informácie o technickej stránke elektromobilu je nováčik na trhu momentálne skúpy. Okrem pohonu na batérie neprezradil takmer nič. Zatiaľ je oficiálne známe len to, že čínske vozidlo by malo dosahovať maximálnu rýchlosť na úrovni 210 km/h.

Pri pohľade na tento koncept si treba uvedomiť, že reálna verzia je hudbou vzdialenej budúcnosti. Čína však zakladateľa spoločnosti, ktorým je Jia Yuting, často prirovnáva práve k Elonovi Muskovi. Údajne je Jia pre projekt LeSee zapálený podobne ako Elon pre Teslu. Projektu hrá do karát aj fakt, že na čínskom trhu je veľký dopyt po elektromobiloch. Len čas prinesie odpoveď na otázku, či Tesla dostane reálnu a podobne inovatívnu konkurenciu.

 

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia