File - General Motors world headquarters is shown in Detroit, in this Tuesday, April 21, 2009 file photo. GM said Wednesday May 27, 2009 that not enough of its bondholders agreed to swap their debt for company stock, meaning the troubled automaker is almost certainly headed for bankruptcy protection.  (AP Photo/Paul Sancya, File)
TASR
TASR

Novinky Americké automobilky budú mať závody odstavené pravdepodobne aj v apríli

Foto: Paul Sancya

25.3. 12:08 Ford nemieni spustiť výrobu minimálne do 6. apríla. Ani GM a FCA neplánujú obnoviť produkciu 30. marca, uviedli pre agentúru Reuters tri zdroje oboznámené s informáciami.

Tri americké automobilky známe ako Veľká trojka plánujú predĺžiť súčasnú odstávku svojich závodov z marca aj na určité obdobie apríla. Dôvodom je fakt, že šírenie nového koronavírusu v USA a za hranicami sa zatiaľ nepodarilo dostať pod kontrolu.

General Motors (GM), Ford a Fiat Chrysler Automobiles (FCA) 18. marca informovali, že v dôsledku šírenia nového koronavírusu prerušia produkciu vo svojich závodoch minimálne do 30. marca. Ford však v utorok (24. 3.) informoval, že "napriek pôvodným plánom svoje závody v USA, Kanade a Mexiku 30. marca ešte neotvorí". Podľa dvoch zdrojov oboznámených s plánmi automobilky vedenie Fordu "nemieni spustiť výrobu minimálne do 6. apríla a nie je vylúčené, že odstávka sa predĺži aj na ďalšie obdobie".

Ani GM a FCA neplánujú obnoviť produkciu 30. marca, uviedli pre agentúru Reuters tri zdroje oboznámené s informáciami. Kedy by výrobu mohli opätovne spustiť, nie je známe, ani to, či by sa produkcia mohla obnoviť aspoň v niektorých závodoch.

Zástupcovia amerických, ale aj zahraničných automobiliek v USA upozornili v liste amerických kongresmanov, ktorí rokujú o balíku stimulov pre americkú ekonomiku, že podľa analytikov by predaj áut mohol v marci klesnúť medziročne zhruba o 40 %. V dôsledku šírenia nového koronavírusu je v Severnej Amerike momentálne odstavených približne 95 % závodov automobiliek.

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia