ikona

Novinky Audi Q4: Predobrazom bude štúdia e-tron

Foto: Audi

16.2. 9:00 Na ženevskom výstavisku ukáže Ingolstadt koncept, z ktorého má na prelome rokov 2020 a 2021 vzniknúť sériový produkt.

Počas ostatných rokov sa portfólio SUV označených štyrmi kruhmi rapídne rozrástlo, okrem svojho prvého elektrického člena privítalo dno ponuky tvorené typom Q2 a zároveň jej vrchol menom Q8. V palete zatiaľ zostali medzery tvorené číslami štyri a šesť. Tú prvú onedlho Audi zaplní, už na tohtoročnom autosalóne v Ženeve ukáže ochutnávku. Predobrazom sériového vozidla bude štúdia so zaužívaným prívlastkom e-tron.

Audi avizuje premiéru konceptu menom Q4 e-tron
Audi avizuje premiéru konceptu menom Q4 e-tron
Zdroj: Audi

O príprave auta nesúceho označenie Q4 sa hovorí dlhé mesiace, jeho maskované prototypy boli pravidelne vídané počas testov. Nemci nám teraz ponúkajú prvý pohľad na dizajn novinky. Zverejnili tri skice odhaľujúce nielen vzhľad exteriéru, ale tiež stvárnenie kabíny.

Audi Q4 e-tron na náčrtoch evokuje koncept Elaine z roku 2017 i služobne mladší sedan GT. Spoločné sú nielen ostré línie nad blatníkmi, ale tiež základné rysy prednej časti. Tá obsahuje okrem diódových svetlometov aj podsvietené logo hovoriace o alternatívnom pohone. Je súčasťou agresívne tvarovaného nárazníka, na ktorý nadväzuje maska chladiča vyvolávajúca plný dojem. Pohonný systém bude teda pravdepodobne čisto elektrický.

Viaceré detaily naznačujú, že ide o elektromobil
Viaceré detaily naznačujú, že ide o elektromobil
Zdroj: Audi

Skice ukazujú aj bočnú časť vozidla, ktorej dominujú obrovské aerodynamicky optimalizované kolesá s terénne pôsobiacim obutím. Ich proporcie sú evidentne prehnané. Nereálne nízka je tiež strecha, ktorá smerom dozadu jemne klesá. Zakončená je spojlerom. Obrázky ukazujú aj zaujímavo riešený koncový stĺpik, časť svetiel či chýbajúce kľučky dverí, tie sú úplne hladké.

Prvotný pohľadu do interiéru naznačuje pokračovanie v nastavenom trende ostrých tvarov i veľkých displejov. Obrazovka tvorí okrem prístrojového panela a multimediálneho systému aj klimatizačný modul, náčrt neukazuje takmer žiadne klasické tlačidlá. Aj zámkom dverí asi velia brušká prstov. Jediným fyzickým ovládačom sa zdajú byť pádla za volantom, výstražné svetlá a s nimi susediaci volič prevodovky.

V interiéri budú mať hlavné slovo obrazovky
V interiéri budú mať hlavné slovo obrazovky
Zdroj: Audi

Sériový model môže byť postavený na rovnakom základe ako Audi Q3, bez ohľadu na platformu očakávame vzhľadom na hierarchické postavenie štvorky aj obdobné proporcie. Vyjadrenia automobilky naznačujú realizáciu elektrického pohonu. No keďže má byť tento model zaradený do rodiny Q, reálne vyzerajú aj konvenčné verzie. Viac sa dozvieme časom. Ingolstadt hovorí, že finálny produkt svetu predstaví niekedy koncom roka 2020 alebo začiatkom toho nasledujúceho.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia