ikona

Novinky Aston Martin Valkyrie konečne v pohybe

Foto: Aston Martin

17.7. 13:12 Hybridné britské kupé s extrémnou aerodynamikou a atmosférickým dvanásťvalcom previedlo svoj zvuk na okruhu Silverstone.

Začiatkom mesiaca uplynuli tri roky od prvých oficiálnych informácií, ktoré Aston Martin zverejnil o svojom hyperšporte vyvíjanom v spolupráci s tímom Red Bull Racing. Z projektu pôvodne označovaného ako AM-RB 001 sa postupne vyvinul model Valkyrie. Odvtedy o ňom britská automobilka viackrát informovala, teraz ho konečne ukázala v pohybe.

Kombinovaný výkon anglického kupé je presne 1 176 konských síl
Kombinovaný výkon anglického kupé je presne 1 176 konských síl
Zdroj: Aston Martin

Počas uplynulého víkendu sa na okruhu Silverstone odohrali preteky Formuly 1 a v rámci sprievodného programu sa na asfalte objavil aj pripravovaný exot z Gaydonu. Pre túto príležitosť dostal špeciálny kabát kopírujúci farby testovacieho prototypu F1. No tvary vozidla sa inak nezmenili, v tejto podobe sa teda dostane koncom tohto roka aj k prvým majiteľom.

Valkyrie má extrémne riešenú aerodynamiku a napriek absencii nejakého obrieho krídla údajne dosahuje enormný prítlak. Môže za to vyladené prúdenie vzduchu v spodnej časti bodykitu. Okrem množstva otvorov a spojlerov zaujme karoséria aj integráciou kamier nahrádzajúcich spätné zrkadlá či pomerne malou kupolkou skrývajúcou kabínu pre dvoch pasažierov.

Na trati predviedol Aston Martin aj svoj zvuk. Jeho zdrojom je atmosférický 6,5-litrový dvanásťvalec Cosworth schopný pracovať až do 11 200 otáčok. Dosahovať má výkon 746 kW (1 014 k) a krútiaci moment 740 Nm, k tomu sa pridajú parametre 119 kW (162 k) a 280 Nm produkované elektrinou. Dynamika hybridného hyperšportu bude nepochybne úžasná. Na presné údaje si ešte musíme počkať, oficiálna premiéra hotového auta by mala prebehnúť v najbližších mesiacoch.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia