Aston Martin V12 Speedster.

Novinky Aston Martin chystá odpoveď pre Ferrari a McLaren: Speedster s dvanásťvalcovým srdcom

Foto: Aston Martin

10.1. 9:04 Dizajn auta by mal obsahovať prvky odkazujúce na víťaza Le Mans z roku 1959 menom DBR1 i koncept CC100 Speedster vytvorený na prelome tisícročí, pod kapotou bude 5,2-litrový twin-turbo motor s výkonom asi 700 koní.

Roadstery tvoria len malé percento predajov, čomu zodpovedá aj trhová ponuka takýchto áut. Úplne otvorené dvojmiestne vozidlá sú však ešte omnoho vzácnejšie. Ferrari predvlani hodilo rukavicu súperom a odhalilo dvanásťvalcový extrém Monza SP2 (dostupný aj ako monopost SP1), na ktorý McLaren v novembri reagoval obdobne ostrým modelom Elva s motorom V8. Odpoveď pre tieto značky teraz chystá Aston Martin.

Britská automobilka zverejnila upútavku na produkt, ktorý aktuálne označuje ako V12 Speedster. Má ísť o dielo špecializovanej divízie Q inšpirované históriou. Dizajn by mal obsahovať prvky odkazujúce na víťaza Le Mans z roku 1959 menom DBR1 i koncept CC100 Speedster vytvorený na prelome tisícročí. Základné rysy karosérie naznačuje jeho oficiálna skica.

Zatiaľ nie je jasné, či bude jednoduché označenie V12 Speedster finálne.
Zatiaľ nie je jasné, či bude jednoduché označenie V12 Speedster finálne.
Zdroj: Aston Martin

Pod kapotou kompletne otvoreného auta bude pracovať 5,2-litrový twin-turbo motor s konfiguráciou V12, ktorý už poznáme z viacerých aktuálnych áut značky. V tomto prípade má mať špecifické naladenie. Gaydon zatiaľ uvádza iba predbežné hodnoty, hovorí o výkone okolo 515 kW (700 k) a krútiacom momente približne 700 Nm. Na zadné kolesá bude silu prenášať vzadu uložený osemstupňový automat od ZF.

Speedster s dvanásťvalcovým srdcom má debutovať počas tohto roka, bližší dátum zatiaľ známy nie je. Rovnako ani začiatok predaja. No ako to v prípade takýchto modelov často býva, všetky môžu byť rezervované alebo zaplatené už pred samotnou premiérou. Aston Martin plánuje z tejto exkluzivity vyrobiť dovedna 88 exemplárov. O cene sa zatiaľ nehovorí, no takmer určite bude mať v európskej mene sedem cifier.  

Diskusia  ()

Video

Diskusia