Ferdinand Piëch zomrel 25. augusta 2019 vo veku 82 rokov.

Badge photostory Opustil nás rakúsky inžinier Ferdinand Piëch, ktorý urobil z koncernu VW svetovú veľmoc

Foto: Volkswagen

27.8. 14:30 Bývalému mužovi číslo jeden v rámci skupiny Volkswagen sa pripisuje leví podiel na jej vzostupe. Náročný manažér sa napriek svojej pozícii nikdy neodpútal od konštruktérskych začiatkov a jeho zásluhou vznikli viaceré významné modely.

Svetom štyroch kolies dnes prebehla smutná správa. Opustil nás rakúsky inžinier Ferdinand Piëch, ktorý urobil z koncernu VW svetovú veľmoc. Vo veku 82 rokov mal skonať ešte v nedeľu večer. Ako informuje agentúra TASR, muž označovaný za patriarchu nemeckej spoločnosti skolaboval v reštaurácii. Napriek prevozu do nemocnice v Rosenheime sa ho už nepodarilo zachrániť.

Piëch začal po ukončení štúdia svoju konštruktérsku kariéru v automobilke Porsche, kde sa venoval najmä pretekárskym strojom. Po necelej dekáde sa presunul do Audi. Tam sa pričinil k vzniku legendy menom quattro i jej ikonického päťvalcového motora. V roku 1993 prestúpil do spoločnosti Volkswagen AG. Stal sa riaditeľom celej skupiny, kde vydržal takmer dekádu. Špičkový manažér bol známy svojou náročnosťou. Údajne vyhodil každého, kto urobil dvakrát rovnakú chybu. 

Piëch ovplyvňoval automobilový priemysel takmer polstoročie.
Piëch ovplyvňoval automobilový priemysel takmer polstoročie.
Zdroj: Audi

V čase jeho nástupu bol nemecký koncern stratový a nevyzeralo to s ním dobre. No postupne sa situácia začala meniť. Ferdinandovi Piëchovi sa na vzostupe VW Group pripisuje leví podiel. Vďaka jeho manažérskym schopnostiam sa spoločnosť vrátila do čiernych čísel a začala výrazne expandovať. Nastavený kurz pokračoval aj po jeho prechode do pozície hlavy dozornej rady v roku 2002. Odvtedy síce formálne automobilku neriadil, no zachoval si v nej veľký vplyv až do svojho odchodu tesne pred vypuknutím škandálu Dieselgate pred štyrmi rokmi.

Počas svojho života mal Piëch štyri manželky. Splodil s nimi dovedna dvanásť detí a jeden z jeho synov chce nadviazať na odkaz svojho otca. Ten sa do histórie automobilov zapísal hrubým písmom. Napriek svojej pozícii sa nikdy neodpútal od svojich začiatkov a jeho zásluhou vznikli viaceré významné modely, za všetky stačí spomenúť Bugatti Veyron.

Video

Diskusia