Elon Musk

Badge photostory Najbohatší ľudia sveta áut: Ich majetok sa ráta v miliardách, no nepoznáte ich

Foto: Tesla Motors

2.8. 9:15 Peniaze majú hlavné slovo v mnohých oblastiach, sféra dvoch a štyroch kolies nie je výnimkou. Na tomto priemysle a súvisiacich veciach mnohí zbohatli. Iní doň zas investujú, keďže zarobili inde. Kto v číslach vyniká?

Vynález osobného auta zásadne zmenil podobu väčšiny miest a ohromným spôsobom ovplyvnil životy veľkej časti našej populácie. Jeho vedľajším produktom sú boháči. Na výrobe áut mnohí ľudia zarobili veľké peniaze, pričom viacerí nemalú časť svojich príjmov vrazili späť. Prípadne týmto smerom investovali financie nadobudnuté iným podnikaním.

Počas vyše 130-ročnej histórie tohto priemyslu na ňom zbohatli aj mnohí ďalší ľudia. Darilo sa predajcom či producentom náhradných dielov a niektorí dokázali rokmi nahromadiť časom naozaj slušné zdroje. Ich majetok dnes rátajú v miliardách. Nejde však len o hotovosť, zlato či nehnuteľnosti, veľkú časť objemu tvoria neraz akcie automobiliek. Tie majú obrovskú hodnotu.

Kto sú najbohatší ľudia sveta automobilov? Viacerých poznáme aj v našich končinách, príkladom za všetkých je Elon Musk stojaci za značkou elektromobilov Tesla. Nikomu asi netreba predstavovať ani rodinu Fordovcov. V rebríčku smotánky zlo však nechýbajú ani mená, ktoré u nás nepoznáme. Ide najmä o podnikateľov z Ázie. Tí čerpali z raketového rastu výroby v ostatných desaťročiach a podarilo sa im dostať medzi globálnu elitu. Zoznam najmajetnejších ľudí vznikol najmä na základe informácii a odhadov magazínov Forbes a The Sunday Times, ako aj agentúry Bloomberg.

Roger Penske
Zdroj: Team Penske

Roger Penske: 1,6 miliardy eur

Bývalý americký pretekár sa preslávil ako majiteľ súťažných tímov v sériách IndyCar a NASCAR, ktoré majú na konte veľké množstvo úspechov. Jeho aktivity siahajú od Spojených štátov po Austráliu. Svoje pôsobenie v motoršporte zastrešuje korporáciou nesúcou jeho priezvisko, pod ktorú spadajú mnohé dílerstvá osobných áut, logistické firmy či spoločnosti predávajúce aj požičiavajúce úžitkové vozidlá. Jej hlavná zložka Penske Automotive Group zamestnáva 26-tisíc ľudí.

Video

Diskusia