Mercedes-Benz.

Badge photostory Mercedes-Benz oslávil 125 rokov v motoršporte: Poznáte jeho slávne pretekárske modely?

Foto: Auto Bild

2.1. 15:00 Súťažná história vozidiel s trojcípou hviezdou je poriadne bohatá, pozrite sa s nami na jej míľniky.

Prvým skutočným pretekárskym Mercedesom bol tzv. Blizen-Benz alebo Bleskový Benz, ale bleskurýchle sú vlastne všetky autá, ktoré sa tu zišli na pretekárskom okruhu Silverstone. Kvíliace, jačiace a vrčiace motory. Už 125 rokov sa Mercedes-Benz potĺka vo svete motoršportu a čo dokázala táto firma sústrediť teraz tu v Anglicku, je prierez najdlhšími dejinami motoristického športu na svete.

Najstaršie zavrčanie je z roku 1894. Práve v tomto roku sa konali prvé automobilové preteky v dejinách a viedli z Paríža do Rouen. O prvé miesto sa delili hneď dve autá a obe boli vybavené licenčnými motormi Daimler. Benzínový dvojvalec do V vyvinuli Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach v roku 1888. Dosahoval výkon 3,75  konskej sily z 1 646 kubických centimetrov zdvihového objemu.

Mercedes-Benz patrí v motoršporte k významným menám.
Mercedes-Benz patrí v motoršporte k významným menám.
Zdroj: Auto Bild

Benz 200 PS z roku 1909 bol prvou svetovou hviezdou na štyroch kolesách. Ako prvý pozemný dopravný prostriedok prekonal magickú rýchlosť 200 km/h. V budúcnosti ho nazvú Bleskový Benz (Lightning Benz/Blizen-Benz) a stal sa otcom všetkých pretekárskych Mercedesov až do dneška.

Diskusia  ()

Video

Diskusia