Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Volkswagen ID.3: Vstup do elektrickej éry

VIDEO
Nový elektromobil si už možno rezervovať za zálohu 1 000 eur, pilotné exempláre budú patriť k edícii 1ST a ponúknu dojazd 420 kilometrov.
10 09.05.2019 / Marek Pokrývka

Takmer tri roky nás koncern Volkswagen pripravuje na príchod celej rodiny elektromobilov postavených na spoločnej technike. Siahať bude naprieč viacerými značkami a materská firma má byť lídrom. Viacerých budúcich členov modelového radu ID. už načrtla vo forme konceptu. Prvému sériovému kúsku teraz dala definitívne meno a začala naň prijímať predbežné objednávky.

Pre nemeckú značku je model ID.3 významný míľnik 10 fotografií v galérii Pre nemeckú značku je model ID.3 významný míľnik Zdroj: Volkswagen

Ako bolo známe viac-menej už od premiéry konceptu I.D., celú líniu odštartuje kompaktný elektrický hatchback. V zákulisí mu bolo dlhšie prisudzované označenie I.D. Neo. No nakoniec sa bude volať ID.3, pričom trojka nemá poukazovať iba na veľkostné zaradenie do nižšej strednej triedy. Taktiež symbolizuje vstup do elektrickej éry. Toto vozidlo sa má stať tretím masovým produktom VW, ako bol kedysi Beetle a Golf.

Dizajn už takmer vôbec neskrýva

Popri ohlásení pilotnej dostupnosti elektromobilu zverejnili Nemci viacero fotografií. Stále ukazujú iba prototyp s kamuflážou, no oproti záberom zverejneným koncom minulého roka sa jej forma zmenila. Strakaté trojrozmerné maskovanie nahradila menej skrývajúca tenká fólia.

Aktuálne maskovanie už skrýva len minimum detailov 10 fotografií v galérii Aktuálne maskovanie už skrýva len minimum detailov Zdroj: Volkswagen

Volkswagen tak naďalej skrýva svoje logá a označenia, ale línie karosérie sú jasne viditeľné. Jej silueta zaváňajúca segmentom MPV sa nezmenila. Elektrický kompakt má pomerne jednoduché tvary podriadené v značnej miere princípom aerodynamiky, čo najlepšie vidieť na diskoch kolies či mohutnom spojleri nad zadným oknom. Jediný otvor obsahuje predný nárazník.

Okrem centrálneho vstupu vzduchu je súčasťou tohto dielca aj povrch s motívom malých kruhov. Zaujímavým dielcom je predná kapota, ktorá má akoby dve poschodia. Obrázkom však dominujú najmä nijak nekryté diódové svetlá, ktoré sú vpredu takmer prepojené. Zadné exempláre dostali LED grafiku typickú pre aktuálne autá značky VW.

Časom majú byť na výber tri rôzne veľké akumulátory 10 fotografií v galérii Časom majú byť na výber tri rôzne veľké akumulátory Zdroj: Volkswagen

Interiér elektromobilu bude s veľkou pravdepodobnosťou minimalistický, no moderného vybavenia ponúkne neúrekom. Technické detaily zatiaľ oficiálne známe nie sú. Najčastejšie počúvame o batériách pod podlahou a pohone zadných kolies. Už dlhšie sa skloňuje dostupnosť troch akumulátorov. Ako prvá príde do predaja verzia s maximálnym dojazdom 420 km podľa normy WLTP, ale časom majú byť dostupné aj verzie ponúkajúce akčný rádius na úrovni 330 a 550 kilometrov.

Štart výroby ešte počas tohto roka

Volkswagen ID.3 má debut naplánovaný na jesenný autosalón vo Frankfurte. No už teraz si ho možno rezervovať na 29 trhoch Európy (vrátane Slovenska), VW ponúka výrobné sloty na dobre vybavený uvádzací model 1ST limitovaný na 30-tisíc kusov. Dostupné majú byť štyri odtiene laku karosérie a tri varianty. Všetky dostanú veľké kolesá, navigáciu či hlasové ovládanie, pričom vyhotovenie Plus pridáva k štandardu vonkajšie i vnútorné dvojfarebné prvky a modernejšie svetlá IQ. Light, kým 1ST má navyše panoramatickú strechu či head-up displej podporujúci režim upravenej reality. Detaily o jeho funkcionalite zatiaľ nevieme.

Seat ukáže v Ženeve elektrický hatchback

Volkswagen ID. bude mať španielskeho príbuzného. Jeho ochutnávkou je štúdia el-Born, ktorá má výkon 204 koní a batériu s kapacitou 62 kWh.

Bez ohľadu na verziu momentálne treba pri registrácii zložiť zálohu 1 000 eur s možnosťou jej vrátenia do apríla roku 2020. Presnú cenu vozidla nemecký gigant neprezradil, no nemala by prekročiť 40 000 eur. Základný variant hatchbacku má byť dostupný za 30-tisícovú čiastku.

Základný variant chce VW predávať za asi 30-tisíc eur 10 fotografií v galérii Základný variant chce VW predávať za asi 30-tisíc eur Zdroj: Volkswagen

Suma približujúca sa naftovým kompaktom asi poteší spotrebiteľov, pre automobilku však toto nastavenie finančnej politiky nebude ideálne. Podľa zákulisných zdrojov na každom elektromobile zhruba tritisíc eur prerobí. Záporný hospodársky výsledok sa pravdepodobne bude meniť len pomaly, interné odhady údajne hovoria o vstupe rodiny ID. do zelených čísel až v roku 2025.

Volkswagen plánuje model ID.3 ročne dodať viac než 100-tisíc zákazníkom. Jeho výrobu chce stihnúť spustiť ešte koncom tohto roka, s prvými dodávkami ráta v polovici toho budúceho. Následne sa začiatkom ďalšej dekády elektrická rodina ID. rozrastie o veľa ďalších členov.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×