Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hyundai Sonata: Prísť má aj do Európy

Kórejská značka chce opäť skúsiť šťastie v segmente D, v prípade svojho reprezentanta stavila najmä na výrazný dizajn.
7 12.03.2019 / Marek Pokrývka

Začiatkom tejto dekády uviedol Hyundai na starom kontinente typ i40 dostupný s dvomi karosériami, ktorý v regionálnom portfóliu nahradil sedan Sonata. Ktovieakého úspechu sa však nedočkal. Kórejská automobilka ho preto v ostatnom čase vyradila z ponuky a vzniknutú dieru v modelovej palete nechala zatiaľ nezaplátanú. No situácia sa pravdepodobne onedlho zmení.

Sonata sa po necelom desaťročí vráti do európskych obchodov 7 fotografií v galérii Sonata sa po necelom desaťročí vráti do európskych obchodov Zdroj: Hyundai Pred niekoľkými dňami debutovala na domácej pôde značky Sonata ďalšej generácie, ktorej výstavná prezentácia je naplánovaná na aprílový autosalón v New Yorku. Na americkom trhu je to pre Hyundai dôležitý člen ponuky. V poradí ôsme vydanie vozidla však vzniklo ako globálny produkt a prísť má aj do Európy. Pre tuzemských zákazníkov pritom automobilka pripravuje aj praktickejší variant kombi. Je to rozumný krok, nakoľko v segmente D ide v našich končinách prakticky o povinnosť.

Kórejský sedan je prvým sériovým modelom, ktorý využíva dizajnový jazyk Sensuous Sportiness uvedený vlani v Ženeve konceptom Le Fil Rouge. Ten poslúžil ako inšpirácia. Cítiť to najmä vzadu, kde klesajúca strecha imitujúca kupé prechádza do výraznej hrany na veku batožinového priestoru. Žiadne konkrétne tvary na karosérii však nezostali zachované.

Z dizajnového hľadiska je ôsma generácia skutočne výrazná 7 fotografií v galérii Z dizajnového hľadiska je ôsma generácia skutočne výrazná Zdroj: Hyundai Hyundai Sonata disponuje typicky tvarovanou maskou chladiča, na ktorú nadväzuje nápadne padajúca kapota. Lemujú ju pochrómované linky prechádzajúce do lemovania bočných okien. Ďalší lesklý kov pretína celú šírku nárazníka. V skutočnosti nejde len o bižutériu, niektoré segmenty totiž v sebe skrývajú diódy. Výrobca tento inovatívny prvok volá Hidden Lighting Lamps.

Hyundai Tucson: Na obzore je verzia N Line

Dynamicky štylizovaný variant bude nepochybne dostupný len so silnejšími motormi, ponuku rozšíri aj naftový mikrohybrid.

Hlavné svetlomety taktiež obsahujú LED technológiu a rovnako sú na tom tie zadné. Ani tie nemajú konvenčný vzhľad. Nielen že sú prepojené tenkým pásom, bočné segmenty sú súčasťou mohutnej aerodynamickej lišty na veku kufra a obsahujú drobné plutvičky usmerňujúce vzduch. Zaujímavý vzhľad automobilu dokresľujú bočné partie s viacerými konkávnymi plochami.

Kabína kórejského sedanu pôsobí na prvej fotke hodnotne 7 fotografií v galérii Kabína kórejského sedanu pôsobí na prvej fotke hodnotne Zdroj: Hyundai Okrem dizajnu priniesla dynamickejší vzhľad sedanu aj úprava proporcií. Oproti predchodcovi je nižší o 30 milimetrov, karoséria sa natiahla o 45 mm a rázvor rástol o 35 mm. Šírka vozidla sa zväčšila o 25 dielikov. Žiadne ďalšie technické parametre zatiaľ Hyundai nezverejnil, no ukázal interiér. Na pilotnej fotke zaujme najmä krémovým koženým čalúnením pokrývajúcim aj palubnú dosku.

V kokpite si možno všimnúť viaceré povedomé dielce, ale tiež zaujímavo tvarovaný volant, netradične štíhle výduchy klimatizácie a digitálny prístrojový panel. Nechýba veľká obrazovka infotainmentu. Drobné displeje obsahuje aj modul klimatizácie, ktorý pôsobí vcelku luxusne. Zaujímavé je ovládanie prevodovky tlačidlami. Až neskôr sa dozvieme, aká technika sa pod extravagantnými plechmi skrýva.


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×