Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ami One: Mestský ideál podľa Citroënu

VIDEO
Malý elektromobil má dojazd 100 km a dosiahne najvyššiu rýchlosť 45 km/h, v niektorých krajinách by naň nebolo treba vodičský preukaz.
5 2 príspevky 21.02.2019 / Marek Pokrývka

Napriek rozšírenému trendu postupného rastu jednotlivých modelov sa mnohí odborníci zhodujú na tom, že v budúcnosti budú musieť byť automobily určené do urbanizovaného prostredia podstatne menšie. Týmto smerom sa preto uberajú mnohé ich vízie. Výnimkou nie je ani štúdia Ami One, ktorá bude v Ženeve debutovať pod francúzskymi farbami.

Predná a zadná časť karosérie má veľa spoločného 5 fotografií v galérii Predná a zadná časť karosérie má veľa spoločného Zdroj: Citroën

Toto označenie dostal mestský ideál podľa Citroënu. Ide o dvojmiestne autíčko s minimalistickým dizajnom, ktorý sa k značke hlási prakticky len označeniami a dizajnom tenkých aerodynamických kolies. Vozidlo má veľmi jednoduchú konštrukciu s množstvom zhodných dielcov. Vpredu i vzadu sú rovnaké nárazníky aj blatníky, to isté platí o LED svetlách líšiacich sa najmä farbou.

Koncept meria na dĺžku presne 2,5 metra a jeho šírku i výšku charakterizuje 1,5-metrový údaj. Disponuje netradičnými dverami. Na strane spolujazdca sú klasické, kým vodičove majú pánty vzadu. Za nimi sa skrýva interiér s dvojicou jednoduchých sedadiel. Vodičovo kreslo je viac vpredu, pričom za ním sa nachádza provizórny batožinový priestor. Futuristický kokpit obsahuje minimum ovládacích prvkov, digitálny prístrojový panel a veľký head-up displej. Jeho hlavnou úlohou je prenos obrazu zo smartfónu.

Okrem zovňajšku má minimalistické rysy aj interiér 5 fotografií v galérii Okrem zovňajšku má minimalistické rysy aj interiér Zdroj: Citroën

Svojou základnou myšlienkou síce Citroën pripomína ikonického drobca menom Smart, no technicky ide o čosi úplne iné. Za volant Ami One by bolo v niektorých krajinách možné sadnúť aj bez vodičského preukazu. Vozidlo totiž váži len 425 kilogramov a dosahuje najvyššiu rýchlosť 45 km/h, pričom poskytne akčný rádius rovných 100 kilometrov. Plné nabitie batérie typu Li-on uloženej pod podlahou má zabrať dve hodiny. Pripojiť sa dá k verejným nabíjačkám, ale i štandardnej zásuvke.

Citroën C5 Aircross: Vieme slovenské ceny

Nové francúzske SUV ponúkne bohatý základ, ktorého súčasťou sú aj tlmiče s hydraulickými dorazmi. Na výber budú štyri motory a tri úrovne vybavenia.

Pohonný systém malého elektromobilu vydáva pri nízkych rýchlostiach zvuk, aby lepšie upozornil chodcov na svoju prítomnosť. Citroën pre tento účel zmiešal mužské a ženské hlasy meniace tóny podľa rýchlosti jazdy. Projekt vznikol nielen pre privátnych majiteľov, jeho tvorcovia mali na mysli aj zdieľanie automobilov. Odomykanie preto funguje cez QR kód. Francúzi hovoria o svojom diele ako o alternatíve k hromadnej doprave a tiež bicyklom či elektrickým skútrom.


Video
Najnovšie články
Nissan a Renault prehodnocujú svoju alianciu

Nový americký sedan si živú premiéru odbije v New Yorku, do predaja sa dostane s benzínovým štvorvalcom i šesťvalcom.

Cadillac CT5: Zastúpi sedany ATS i CTS

Americká spoločnosť plánuje na autosalóne predstaviť omladenú verziu existujúceho vozidla i nový koncept, ktorý nesie podpis Pininfarina.

Karma avizuje pre Šanghaj dve premiéry

Ministerstvo financií zrejme môže byť spokojné s príjmami z elektronického mýta za nákladné vozidlá. Vo februári sa vybralo vyše 17 miliónov, čo je viac než...

Príjmy z mýta rastú, najviac platia cudzinci

Havarijný stav mostov zjavne nie je len lokálnym fenoménom u nás. Podľa aktuálnych informácií z Česka tam totiž majú rovnaký problém: v zúfalom stave je vyše 1...

Stovky českých mostov sú v havarijnom stave

Firmy už pred rokmi rozčúlili verejnosť, keď schvaľovali šéfom vysoké platy, hoci zisky klesali. V podobnom duchu je to teraz vo Forde, ktorého šéf Jim Hackett...

Šéf Fordu zarobil viac, i keď firma peniaze stratila

Rast cien ropy brzdia obavy zo stavu svetovej ekonomiky, čo nahráva do karát motoristom. Minimálne tým, že zdražovanie je zatiaľ len kozmetické.

Benzín a nafta: Ďalší vývoj je vo hviezdach
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×