Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

McLaren 720S Spider: Za kupé nezaostáva

VIDEO
Roadster si ponechal krídlové dvere, pribral iba 49 kilogramov a na stovku zrýchľuje za 2,9 sekundy. V uzatvorenom stave dosiahne 341 km/h.
16 10.12.2018 / Marek Pokrývka

V segmente superšportov s motorom uprostred je pomerne bežné, že okrem kupé ponúkajú výrobcovia aj príbuzný otvorený model. Majetných zákazníkov túžiacich po jazdeckých zážitkoch spojených s vetrom vo vlasoch nie je málo. McLaren o ich priazeň nechce prísť, preto uvádza roadster vychádzajúci z jeho najdôležitejšieho súčasného produktu menom 720S. Ten mnohých šokoval svojimi schopnosťami. Dobrou správou je, že novinka za ním takmer nezaostáva.

McLaren 720S Spider sa bez strechy rozbehne na 325 km/h 16 fotografií v galérii McLaren 720S Spider sa bez strechy rozbehne na 325 km/h Zdroj: McLaren

O príprave vyhotovenia Spider sa hovorilo dlhší čas, na internete sa objavili aj jeho údajné patentové nákresy. Nakoniec sa ukázali ako nepresné. Britská automobilka síce siahla po pevnej skladacej streche, no v zloženom stave nie je pod nízkym krytom. Podobne ako v prípade menšieho typu 570S či predchodcu menom 650S sú za sedadlami výrazné aerodynamické hrče.

McLaren 720S: Otvorený model na obzore

Údajné materiály z patentovej registrácie naznačujú minimálne zmeny na karosérii a prítomnosť pevnej skladacej strechy.

V prípade novinky tvoria túto časť karosérie zložené dielce, prím hralo sklo a uhlíkové vlákna. Medzeru medzi nimi vypĺňa sťahovateľné zadné okno. Efektný vzhľad možno na želanie umocniť skleneným panelom, ktorý sa vie na povel tlačidla okamžite zmeniť z priehľadného na tmavý. Pohyb strešného mechanizmu s ôsmimi elektromotormi jedným smerom zaberie iba 11 sekúnd. So strechou možno manipulovať do rýchlosti 50 km/h, čo býva väčšinou možné len pri textilných zvrškoch.

Skladaciu strechu môže tvoriť elektrochromatické sklo 16 fotografií v galérii Skladaciu strechu môže tvoriť elektrochromatické sklo Zdroj: McLaren

Samozrejme, okrem štýlového vzhľadu a používateľskej funkčnosti mysleli konštruktéri aj na hmotnosť. Oceľové výstuhy použité starším roadsterom nahradil karbón. Aj vďaka tomu má nový Spider veľmi tuhú konštrukciu a napriek tomu pribral len 49 kilogramov. Pohotovostná hmotnosť otvoreného superšportu podľa normy DIN je presne 1 468 kg.

Priaznivcov nahor výklopných dverí iste poteší, že štýl ich otvárania zostal zachovaný. To nebýva pri konverzii karosérie pravidlom. Za bezrámovými krídlami je luxusný interiér obohatený o ovládanie strechy a vzadu poskytuje na batožinu omnoho menej miesta než model 720S Coupé. Namiesto pôvodných 210 litrov sa tam zmestí iba skromných 58 l. Angličan však čosi schová aj pod prednú kapotu, kde je 150-litrový priestor.

Na nemeckom trhu bude nový roadster stáť 273-tisíc eur 16 fotografií v galérii Na nemeckom trhu bude nový roadster stáť 273-tisíc eur Zdroj: McLaren

Pohonná jednotka je nedotknutá, štvorlitrový biturbo osemvalec naďalej produkuje maximálny výkon 530 kW (720 k) a krútiaci moment 770 Nm. Pre zrýchlenie 0-100 km/h udáva McLaren aj pri verzii Spider 2,9-sekundový interval, na papieri zaostáva roadster až pri akcelerácii na dvojnásobnú hodnotu. Túto disciplínu zvládne s časom 7,9 s o desatinu pomalšie než kupé.

Najvyššia rýchlosť je prekvapujúco zachovaná, charakterizuje ju hodnota 341 km/h. Roadster ju dokáže dosiahnuť v uzatvorenom stave. Ak chce vodič jazdiť bez strechy, rátať musí so stále úctyhodným maximom 325 km/h. Posledným dôležitým číslom je cena. Na nemeckom trhu je stanovená na rovných 273-tisíc eur, pričom prvé exempláre otvorenej novinky McLaren sa majú k zákazníkom dostať k marci.


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×