Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Citroën demonštruje pokrok: Hybrid i pre DS

Z PARÍŽA
Tlak na znižovanie produkcie škodlivých emisií je čoraz úpornejší. Automobilky sa chtiac-nechtiac musia prispôsobovať legislatíve a reagujú na ňu hybridizáciou modelového portfólia. Na túto vlnu aktuálne naskakuje i Citroën.
50 03.10.2018 / Filip Kadlečík

Francúzi na domácom autosalóne jasne ukazujú, kde vidia blízku budúcnosť automobilového priemyslu. Cestou elektrifikácie sa nevydáva len Renault, ale napríklad i Peugeot svojimi plug-in hybridmi či bezemisným konceptom. Tlak na znižovanie produkcie škodlivých splodín je drvivý a automobilky hľadajú riešenie. Zdá sa, že Citroën už to svoje našiel.

Citroën C5 Aircross časom dostane i plug-in hybridnú verziu schopnú prejsť na elektrinu až 50 kilometrov 50 fotografií v galérii Citroën C5 Aircross časom dostane i plug-in hybridnú verziu schopnú prejsť na elektrinu až 50 kilometrov Zdroj: Filip Kadlečík

Automobilka so šípmi ozubeného kolesa v znaku na svojom stánku hrdo predvádzala model C5 Aircross, ktorý v najbližších mesiacoch konečne dorazí i na náš trh. Úloha vlajkovej lode značky bude veľkému SUV spriaznenému s Peugeotom 3008 pasovať ako uliata. V interiéri pôsobí solídnym dojmom, ponúka príjemné materiály a napríklad i digitálny prístrojový štít.

C5 Aircross bude naviac prvou lastovičkou v ponuke Citroënu, ktorá prejde na hybridné pohonné ústrojenstvo. Naznačil to koncept plug-in hybridu, ktorý ponúkne výkon 165 kW (224 k) či osemstupňovú samočinnú prevodovku. V čisto elektrickom režime by vozidlo malo byť schopné prekonať vzdialenosť na úrovni 50 kilometrov. Spaľovací motor sa pritom pri plne nabitej batérii bude spúšťať až po prekonaní tempa 130 km/h. Konkrétne termíny dostupnosti zatiaľ známe nie sú.

Luxusný DS7 Crossback taktiež nastupuje na čiastočne elektrickú cestu, pohľady priťahoval i fascinujúci koncept DS X E-Tense 50 fotografií v galérii Luxusný DS7 Crossback taktiež nastupuje na čiastočne elektrickú cestu, pohľady priťahoval i fascinujúci koncept DS X E-Tense Zdroj: Filip Kadlečík

C5 Aircross PHEV nebude jediným hybridom automobilky. Prostredníctvom luxusnej divízie DS totiž Francúzi uviedli i DS7 Crossback PHEV. Ten by mal dostať dvojicu elektromotorov (jeden pre každú nápravu), pričom každý z nich má produkovať 80 kW (109 k). Počíta sa tu teda i s pohonom všetkých kolies, čo sa zatiaľ o menej prémiovom C5 Aircross PHEV povedať nedá.

Citroën C5 Aircross: K nám príde na jeseň

Pri štarte predaja bude cenník SUV obsahovať benzínové a naftové motory s výkonom od 96 kW (130 k) do 132 kW (180 k).

Okrem elektrickej sily bude pri DS7 Crossback PHEV kolesami hýbať i spaľovacia zážihová jedna-šestka dopovaná turbom. Systémový výkon tu bude súhlasný s Peugeotom 3008 PHEV, ktorý taktiež ponúkne 221 kW (300 k) a 450 Nm. Luxusná štvorkolka by vďaka 13,2 kWh batérii mohla na jedno nabitie bez zapnutia bežného agregátu prejsť viac než 100 kilometrov. Do predaja by sa vrcholné DS7 malo dostať v priebehu roka 2019.


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

So Škodou Scala sme sa zoznámili už aj na vlastnej koži, poznáme jej ceny, ale i jazdné vlastnosti. Teraz sa opäť začali objavovať správy o variante RS. Čo by...

Škoda Scala RS: Prvé detaily i vizualizácia

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×