Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes-Benz triedy A: Sedan prichádza

Štvordverový model dlhý 4 549 mm ponúka 420-litrový batožinový priestor a začne sa predávať s dvojicou pohonných jednotiek.
33 9 príspevkov 26.07.2018 / Marek Pokrývka

Na prelome januára a februára odhalil Mercedes-Benz štvrtú generáciu triedy A, ktorá priniesla výrazne prepracovaný dizajn a taktiež moderný infotainment MBUX. Hatchback so štvrťročným odstupom nasledoval predĺžený štvordverový variant L pre čínsky trh. Teraz prichádza sedan v klasickom formáte, ktorý bude dostupný koncom roka aj na našom trhu.

Do konca roka príde sedan triedy A do predaja 33 fotografií v galérii Do konca roka príde sedan triedy A do predaja Zdroj: Mercedes-Benz

Od exemplára predstaveného v najľudnatejšej krajine sveta sa novinka dizajnovo nijak neodlišuje.  Má rovnako tvarované LED svetlá i veko batožinového priestoru, odlišné sú akurát kratšie zadné dvere. Mercedes má v tejto verzii rovnaký rázvor 2 729 milimetrov ako päťdverový model. Celková dĺžka karosérie dosahuje 4 549 mm, výnimočným číslom je koeficient aerodynamického odporu 0,22. Rekordne nízkou hodnotou sa automobilka pochválila už pár dní pred premiérou.

Interiér sedanu takmer stopercentne kopíruje vnútro hatchbacku, nechýba palubná doska obsahujúca štandardne dva susediace displeje a podsvietené výduchy klimatizácie. Vybavenie by malo byť taktiež vo veľkej miere zhodné. Odlišné sú akurát priestorové pomery v zadnej časti, vďaka streche klesajúcej menej než pri triede CLA sa však o priestor na hlavu netreba báť. Stuttgart udáva hodnotu 944 mm. Batožinový priestor má štandardne 420 litrov, objem po sklopení sedadiel nepoznáme.

Oproti hatchbacku sa interiér takmer nezmenil 33 fotografií v galérii Oproti hatchbacku sa interiér takmer nezmenil Zdroj: Mercedes-Benz

Pilotná ponuka motorov má obsahovať dva kúsky. Zákazníci si budú môcť vyberať medzi benzínovým modelom A200 poháňaným štvorvalcom so zdvihovým objemom 1,4 litra produkujúcim výkon 120 kW (163 k) a naftovým variantom A180d disponujúcim 1,5-litrovým agregátom naladeným na 85 kW (116 k). Obe pohonné jednotky majú byť kombinované s dvojspojkovou prevodovkou.

Mercedes-Benz triedy A: Závan budúcnosti

Áčko prináša v štvrtej generácii technológie čiastočne autonómnej jazdy, ale aj infotainment disponujúci umelou inteligenciou.

Prítomnosť manuálu zatiaľ Mercedes-Benz nespomína, rovnako ani silnejšiu zážihovú verziu A250 s dvojlitrom. Hovorí však o dostupnosti pohonu všetkých kolies 4Matic. Ten bude zviazaný s prítomnosťou štvorprvkovej nápravy, ktorú dostanú aj výkonnejšie modely či exempláre vybavené adaptívnymi tlmičmi a väčšími kolesami. V základe bude vzadu torzná priečka.

Svojou siluetou novinka pripomína triedu CLA 33 fotografií v galérii Svojou siluetou novinka pripomína triedu CLA Zdroj: Mercedes-Benz

Výroba štvordverového modelu sa spustí počas tohto roka, pilotným miestom výroby bude nová továreň v mexickom Aguascalientes. Ide o fabriku vytvorenú spoločne s koncernom Renault-Nissan. Sedan triedy A bude okrem toho schádzať aj z pásov závodu v nemeckom Rastatte, kde od apríla vzniká hatchback. Tam sa sériová produkcia druhej karosérie začne v budúcom roku.


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×