Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Autonómne auto zlyhalo: Fatálne následky nehody

VIDEO
Arizona patrí k niekoľkým štátom USA, ktoré sú viac než otvorené testovaniu autonómnych vozidiel. Na cestách tohto amerického štátu sa včera stala nehoda, ktorá nemá obdobu. Autonómne auto bolo súčasťou tragickej kolízie.
3 33 príspevkov 20.03.2018 / Filip Kadlečík

Americká Arizona je známa svojim otvoreným postojom voči autonómnym vozidlám. Na cestách tohto južanského štátu preto svoje technologické hračky testujú najväčšie a najvplyvnejšie spoločnosti sveta. Waymo tu dokonca nedávno dostalo povolenie na prevádzku samojazdiacich vozidiel úplne bez prítomnosti človeka za volantom. Ten totiž spravidla na počítačom riadené auto dáva pozor a v prípade potreby zasiahne.

Tragická nehoda sa stala za úplnej tmy, nadránom 19.3. 2018 3 fotografie v galérii Tragická nehoda sa stala za úplnej tmy, nadránom 19.3. 2018 Zdroj: Youtube/ ABC15 Arizona

Niekedy však, zdá sa, pravidlo “Viac hláv, viac rozumu” neplatí a predísť nebezpečnej zrážke na ceste nemusia ani ultramoderné technológie v súhre s trénovaným vodičom. Dokázala to fatálna nehoda testovacieho automobilu giganta Uber, ktorú neprežila obyvateľka arizonského Phoenixu.

Zrážka prišla úplne nečakane

Tragická situácia sa odohrala nadránom a za úplnej tmy. Testovacie SUV kontroverznej taxislužby malo ulicami mesta Tempe krúžiť v autonómnom režime rýchlosťou približne 60 km/h. Na mieste vodiča tu sedela školená šoférka, ktorá má v prípade potreby zasiahnuť. Podľa jej slov sa však v tejto situácii už nedalo spraviť nič.

Pokojnú jazdu v autonómnom móde totiž znenazdajky narušilo silné buchnutie a žena za volantom si podľa vlastných slov až v tom okamihu uvedomila, že došlo ku kolízii. Testovacie Volvo XC90 narazilo do cyklistky, ktorá sa na ceste zjavila z ničoho nič v úplnej tme a mimo vyznačenej trasy.

Veľkým sklamaním zostáva fakt, že si ju auto s nepredstaviteľným technologickým arzenálom nevšimlo a nevyhodnotilo ako objekt, s ktorým sa prípadne môže zraziť. Napriek tomu lokálna polícia údajne aktuálne operuje s verziou, podľa ktorej by vina mala byť práve na strane cyklistky. Mimo vyznačenej trasy, navyše bez akýchkoľvek svetiel a reflexných prvkov, na vozovke jednoducho nemala čo robiť.

Technológia jej život nezachránila

Môže však za všetko malý detail, a síce fakt, že žena zabudla na svoje povinnosti? Len ťažko. Autonómne autá a čiastočne aj dnešné asistenčné systémy by totiž mali byť schopné človeka rozoznať aj keď sa na vozovke objaví mimo očakávaných miest. Veď súčasné top modely prémiových automobiliek už v noci “vidia” porovnateľne dobre ako cez deň.

Marketingová bublina? Tesla začala zaostávať

Medzi odbornou verejnosťou už dlhšie rastie podozrenie, že Tesla sa čoraz viac približuje ku vážnej kríze, no nechce si to pripustiť. Konkurencia však nespí, výskum spoločnosti Navigant zasadil...

Isteže, žena, ktorá sa stala obeťou kolízie, svojim údajným nedbalým správaním situácii nepomohla. Samojazdiace Volvo XC90 by však malo a musí byť schopné jej veľké zaváhanie napraviť. Bohužiaľ, tentokrát sa tak nestalo. Tragická udalosť navodzuje množstvo otázok, ktorým sme sa venovali už v minulosti.

Autonómnemu Volvu sa v podstate nič nestalo, cyklistka však následkom zranení podľahla na nemocničnom lôžku 3 fotografie v galérii Autonómnemu Volvu sa v podstate nič nestalo, cyklistka však následkom zranení podľahla na nemocničnom lôžku Zdroj: Youtube/ ABC15 Arizona

Ako môžeme v súčasnosti akýmkoľvek spôsobom hovoriť o autonómnych autách, keď si s dostatočným predstihom nevšimnú cyklistku, ktorá im skríži cestu? Podľa výskumov renomovanej spoločnosti Navigant na tom v oblasti technologického pokroku v porovnaní s konkurenciou Uber nie je najlepšie. Tým, čo má k dispozícii, však bez problémov zahanbí napríklad populárnu Teslu.

Toyota zbrojí: Jazda na autonómnom Lexuse LS

Toyota nás pozvala na seminár o bezpečnosti, autonómnom riadení a budúcnosti automobilov. To, čo sme sa dozvedeli, bolo nečakané. Japonskí i americkí odborníci dávajú sebestačným vozidlám čas a majú...

Smutná nehoda je teda akýmsi mementom faktu, že aj v dobe pokročilých asistenčných systémov sa za volantom musíme spoliehať predovšetkým sami na seba. Testovacie vozidlo Uberu je vybavené sadou radarov, kamier, senzorov a množstvom iných “zberačov” dát, napriek tomu však v tomto prípade pred zrážkou ani len nezačalo brzdiť. Ženu bez povšimnutia trafilo v plnej rýchlosti.

Hovorkyňa Uberu sa vyjadrila, že firma súcití s rodinou obete a je pripravená pri vyšetrovaní plne kooperovať s príslušnými orgánmi. K dispozícii majú byť aj kamerové záznamy, ktoré musia byť jednoznačným svedectom o priebehu nehody. Nezávisle od výsledkov vyšetrovania však technologický gigant svoje autonómne vozidlá z premávky dočasne sťahuje. Ešte nedávno pokojne jazdili v San Franciscu, Phoenixe, Toronte či Pittsburghu. Zostáva nám len dúfať, že žena nezomrela zbytočne a v budúcnosti už takémuto nešťastiu budú technológie vedieť zabrániť.

Hra simuluje problém áut budúcnosti: Morálku

Autonómne vozidlá sú stále vecou vzdialenej budúcnosti, ich príchod však nebude len otázkou technickej vyspelosti. Pripraviť sa na ne musíme aj morálne. Kto rozhodne psychologické dilemy?

Nevídanú tragickú nehodu autonómneho vozidla spoločnosti Uber budeme podrobne sledovať aj naďalej. Detailné informácie sa totiž v súčasnosti rôznia, rovnako ako aj možné presné scenáre nehody. Jedno je však isté - po skontrolovaní kamerových záznamov sa policajný odborník vyjadril, že v takejto situácii by zrážke nezabránilo pravdepodobne nič. Či taký bude finálny záver aj v skutočnosti, o tom vás budeme určite informovať.


Video
Najnovšie články
Slabý február hlásia všetky európske automobilky

Koncom mesiaca by malo podľa neoficiálnych zdrojov debutovať SUV-kupé značky Porsche, aktuálne sa objavil jeho náčrt.

Cayenne Coupé: Je toto oficiálna skica?

Príchod elektromobilov a brexit poriadne otriasajú európskym automobilovým trhom. Po Volkswagene je ďalšou obeťou Ford, ktorý na starom kontinente zruší tisíce...

Ford berie červené pero: V Nemecku prepustí tisíce ľudí

Predaj koncernu Volkswagen vo februári klesol. Hlavným dôvodom bolo oslabenie čínskeho trhu.

Február bol slabý nielen pre Škodu, ale aj pre VW

Ak si bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn myslel, že dieselgate sa už pre neho skončil, mýlil sa. Spolu s koncernom aj on osobne čelí žalobu pre burzový...

Burzový dozor v USA žaluje VW a Martina Winterkorna

Upravené kupé disponuje prepĺňaným osemvalcom, vďaka ktorému má štvrť míle zhltnúť v priebehu 9,7 sekundy.

Corvette Grand Sport: 1 008 koní v praxi

Kupé mixujúce retro rysy s modernými riešeniami technicky vychádza z Lamborghini, oproti nemu však stojí takmer trojnásobok.

Ares Panther: De Tomaso pre 21. storočie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×