Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vision X: Škoda oficiálne načrtla malé SUV

ZO ŽENEVY
Štúdia zaujme dizajnom delených svetiel, väčšími rozmermi než má Seat Arona a hybridnou technikou spaľujúcou okrem benzínu aj zemný plyn.
38 38 príspevkov 06.03.2018 / Marek Pokrývka

O príprave športovo-úžitkového automobilu Škoda stojaceho na rovnakej technike ako hatchback Fabia sa hovorí poriadne dlho, prvé správy tohto razenia sa objavili pred vyše piatimi rokmi. V ostatnom čase dostávali informácie stále reálnejšie kontúry. Pred mesiacom ich Škoda definitívne potvrdila čiastočným odhalením konceptu Vision X, ku ktorému niekoľko dní dozadu pridala technické detaily. Na ženevskom autosalóne už prezradila všetko.

Škoda Vision X je ochutnávkou menšieho súrodenca typov Karoq a Kodiaq 38 fotografií v galérii Škoda Vision X je ochutnávkou menšieho súrodenca typov Karoq a Kodiaq Zdroj: Filip Kadlečík

O dizajnovej stránke horúcej novinky sme hovorili pri zverejnení prvotných skíc a živé zoznámenie sa na tom nič nemení. Mladá Boleslav dala štúdii množstvo charakteristických rysov. Snáď najvýraznejším odklonom od aktuálneho štylistické smeru je výmena úloh delených svetiel, ktorá evokuje modely Citroën či Hyundai. V tomto prípade však majú diódové moduly ostrejšiu geometriu.

Vision X disponuje maskou chladiča so zdvojenými priečkami tvorenými sklom, čo je známy odkaz na český krištáľ. Typickým prvkom značky Škoda je tiež otvor cez celú šírku nárazníka. V prípade konceptu ho lemujú pochrómované dielce, pričom lesklý kov zdobí aj nárazníky, strešné nosiče či štýlové kolesá s priemerom až 20 palcov. Zozadu vozidlo zaujme optickým nadväzovaním svetiel na odrazky, imitáciou výfukových koncoviek i doteraz nepoužitým podpisom značky uprostred veka kufra. Atraktívnymi riešeniami sú zapustené kľučky a bezrámové dvere, no tieto riešenia sa do finále dostanú len ťažko.

Interiér disponuje viacerými prvkami odkazujúcimi na aktívny životný štýl 38 fotografií v galérii Interiér disponuje viacerými prvkami odkazujúcimi na aktívny životný štýl Zdroj: Filip Kadlečík

Cesta ženevskej novinky do konečnej podoby pravdepodobne nebude trvať dlho, sériovka totiž nevzniká na zelenej lúke. Postavená má byť na plošine MQB A0. Jej koncernovým súrodencom bude Seat Arona, dvojica má mať mnoho spoločného. České vozidlo však svojho príbuzného trochu prerastie. Škoda stojí na rázvore merajúcom 2 645 mm, čo je o takmer osem centimetrov viac než pri Španielovi. Dĺžka narástla ešte výraznejšie. Dosahuje presne 4 255 mm, na šírku má karoséria 1 807 milimetrov. Strecha automobilu sa nachádza 1 537 milimetrov od vozovky.

Škoda Vision X: SUV s unikátnou technikou

Česká štúdia dostane pohon s netradičnou koncepciou, ktorá spojí štvorvalec na CNG s elektromotorom roztáčajúcim zadné kolesá.

Základné rozloženie kabíny sme už v minulosti mohli vidieť, teraz ju automobilka plne odhalila. Okrem mierne uletených farieb či výrazných materiálov typických pre štúdie zaujme najmä prítomnosťou digitálneho prístrojového panela a samostatne stojacim displejom infotainmentu. Tieto prvky očakávame aj v sérii. Batožinový priestor so systémom na upevnenie elektricky poháňaných skateboardov, heliem či lietajúceho drona však určite nie, čo by mohlo trochu zväčšiť aktuálne udávaných 380 litrov objemu.

Oproti svojmu španielskemu príbuznému Seat Arona je nový koncept väčší 38 fotografií v galérii Oproti svojmu španielskemu príbuznému Seat Arona je nový koncept väčší Zdroj: Škoda

Otáznu budúcnosť má netradičný pohon konceptu. Ako sme sa dozvedeli pred niekoľkými dňami, Vision X má pod kapotou agregát 1.5 TSI s výkonom 96 kW (130 k) schopný spaľovať okrem benzínu aj zemný plyn a disponujúci mikrohybridnou sústavou. Tú dopĺňa elektromotor na zadných kolesách. Hybridná štvorkolka má vynikať nízkymi emisiami, teoreticky sa môže dostať aj do obchodov.

Koncept teda okrem dizajnu zaujme aj technikou. Škoda prostredníctvom neho oficiálne načrtla svoje malé SUV, neoficiálne zdroje hovoria o uvedení sériového modelu v priebehu budúceho roka. Jeho odhalenie by sa mohlo odohrať opäť v Ženeve. Na reálne informácie o prípadných cenách je zatiaľ priskoro, no očakávame základnú sumu v blízkosti 15- alebo 16-tisíc eur.


Video
Najnovšie články
Slabý február hlásia všetky európske automobilky

Koncom mesiaca by malo podľa neoficiálnych zdrojov debutovať SUV-kupé značky Porsche, aktuálne sa objavil jeho náčrt.

Cayenne Coupé: Je toto oficiálna skica?

Príchod elektromobilov a brexit poriadne otriasajú európskym automobilovým trhom. Po Volkswagene je ďalšou obeťou Ford, ktorý na starom kontinente zruší tisíce...

Ford berie červené pero: V Nemecku prepustí tisíce ľudí

Predaj koncernu Volkswagen vo februári klesol. Hlavným dôvodom bolo oslabenie čínskeho trhu.

Február bol slabý nielen pre Škodu, ale aj pre VW

Ak si bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn myslel, že dieselgate sa už pre neho skončil, mýlil sa. Spolu s koncernom aj on osobne čelí žalobu pre burzový...

Burzový dozor v USA žaluje VW a Martina Winterkorna

Upravené kupé disponuje prepĺňaným osemvalcom, vďaka ktorému má štvrť míle zhltnúť v priebehu 9,7 sekundy.

Corvette Grand Sport: 1 008 koní v praxi

Kupé mixujúce retro rysy s modernými riešeniami technicky vychádza z Lamborghini, oproti nemu však stojí takmer trojnásobok.

Ares Panther: De Tomaso pre 21. storočie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×