Určite ste už aj vy niekedy v minulosti narazili na dopravnú značku, ktorá tak úplne nedávala zmysel. Buď zakazovala vjazd do jedinej možnej ulice alebo bol prikázaný smer otočený takú na stranu vozovky, aby ste sa museli pri najbližšej odbočke obrátiť do protismeru. Vlastne ako keby ste v obchodnom centre hľadali toalety. Dopravné značenie by malo vodičov predovšetkým chrániť pred nástrahami vozovky, no nie vždy sa toto pravidlo uplatňuje.

Zákaz vjazdu na ulici Kortedagsteeg.
Zdroj: Google Maps

Niekedy ale dopravné značky môžu pôsobiť ako pasca na obsah peňaženky. Svoje o tom vedia aj vodiči prechádzajúci cez ulicu Kortedagsteeg v belgickom meste Gent. Zákerná zákazová značka, ktorú šoféri zjavne často prehliadajú, totižto zarobila za štyri roky 1,324 milióna eur. Od apríla 2017 sa na nej pomýlilo už 23 314 motoristov. Zákaz vjazdu je totiž vyznačený hneď za rohom budovy, takže pri odbočení a sledovaní diania okolo si ju vodiči často nevšimnú. Navyše je umiestnená nad troma ďalšími dopravnými značeniami, takže v nízkom aute možno ani nebude vidieť. Po umiestnení značky vošlo denne do zákazu vjazdu 20 vodičov denne, aktuálne je to 13 šoférov za deň.

Táto dopravná značka rozdeľuje ľudí na dva tábory – tých, čo ju obhajujú, a tých, podľa ktorých je tam iba na vyberanie pokút. Mestská rada námietky na zlé dopravné značenie odmieta s tým, že do zákazu autá vchádzajú cez chodník. Ulica sa pritom nachádza v centre mesta, kde vedie vozovka súvisle s koľajami pre električky, takže miniatúrne stĺpiky označujúce okraje cesty sú skôr symbolické. Je ale otázne, či je výška vyzbieraných pokút chyba ľudí alebo dopravného značenia. Ak by mesto posunulo značku iba o niekoľko metrov ďalej alebo dalo pred uličkou zákaz odbočenia, problém by sa vyriešil.