Audi TT dnes patrí ku kultovým modelom automobilky so štyrmi kruhmi v maske. No malý športový model s oblými tvarmi má v poslednej dobe problémy. Kým v čase najväčšej slávy Audi predalo ročne takmer 40-tisíc kusov, v roku 2021 si zákazníkov našlo len menej ako 6-tisíc tétéčiek.

Tento klesajúci záujem o modelový rad TT mal zvrátiť príchod hneď dvoch nových karosárskych verzií. Prvým bol 4-dverový Sportback po vzore väčších modelov A5 a A7. Druhý mal zasa reflektovať trend zvýšených podvozkov, a tak malo TT dostať zvýšenú karosériu na spôsob Allroadu.

Audi TT Sportback koncept.
Zdroj: Audi

Oba koncepty boli súčasne predstavené v roku 2014, teda pred príchodom súčasnej tretej generácie Audi TT. Koncepty v podstate predpovedali dizajn a technológiu súčasnej generácie TT. Či už ide o exteriér v podobe uhladenejšieho dizajnu s agresívnejšou prednou časťou, alebo o interiér nesúci sa v znamení displejov.

Jediným rozdielom je zadná časť. Tá bola v prípade Sportbacku úplne prepracovaná tak, aby sa hodila do štýlu 4-dverového kupé. V prípade crossover modelu zadná časť pripomína produkčné TT o čosi viac.

Oba koncepty sa spoliehali na vtedy aktuálne technológie. Pod kapotou sa mal nachádzať známy motor 2,0 TFSI naladený na 294 kW, teda rovných 400 koní. Samozrejmosťou je spojenie s dvojspojkovou automatickou prevodovkou DSG. Túto kombináciu dnes poznáme z vrcholného modelu TT RS.

Príchod oboch konceptov už v roku 2014 na začiatku uvedenia tretej generácie prekazila aféra Dieselgate. Tá si v rámci koncernu vyžiadala mnohé škrty, ktoré viedli k zrušeniu mnohých konceptov, či modelov. O druhom príchode modelu sa znova začalo hovoriť o 4 roky neskôr.

Audi TT Sportback koncept.
Zdroj: Audi

Súčasnej generácií sa spomedzi všetkých iterácií modelu TT darí z pohľadu predajov najmenej. Šepkalo sa o 4-dverovej verzii Audi TT v spojení s plug-in hybridným pohonným ústrojenstvom, ktorá by mala prísť v nasledujúcej generácií modelu TT. Koncept crossoveru ale ostal v zabudnutí - jeho ideu totiž automobilka pretavila do produkčného modelu v podobe elektrického Q4 e-tron.

Aký bude teda osud modelového radu TT? Vyzerá to tak, že koncept sa nakoniec predsa len uskutoční. No nie v takej podobe, ako bol prezentovaný prvýkrát v roku 2014. Budúca generácia Audi TT bude totiž 4-dverové elektrické coupé, ktoré má konkurovať modelom BMW i4 alebo Mercedes CLA a zaradí sa tak hierarchicky pod aktuálnu elektrickú vlajkovú loď Audi e-tron GT. Na tradičné kupé tak môžeme zabudnúť.

Ďalšia novinka Audi: Takto by mala vyzerať nová Q7!