Solárna energia

Strecha v Novej Lesnej potvrdzuje, že sa fotovoltika oplatí aj v severených častiach Slovenska, dokonca priamo pod Tatrami.
Zdroj: Archív

Solárna energia je dnes najekologickejším obnoviteľným zdrojom energie. Môžeme ju použiť na zabezpečenie svetla, tepla, ohrev vody pre domácnosti, komerčné alebo priemyselné účely. Dnes existuje široká škála zariadení, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na využiteľnú energiu.

Pasívny solárny dizajn na vykurovanie a chladenie priestorov, solárna fotovoltaika na elektrinu a solárny ohrev vody patria medzi najpoužívanejšie technológie pre domácnosti a podniky. Solárne riešenia pomáhajú podnikom a odvetviam diverzifikovať zdroje energie, zvyšovať efektivitu a šetriť peniaze. Táto energia má oproti fosílnym palivám množstvo výhod, vrátane výrazne nižších emisií uhlíka a dlhodobej udržateľnosti. Má však aj nedostatky.

Nemôžeme ju získať v noci a v oblastiach alebo krajinách s minimálnym slnečným žiarením nemajú solárne panely výrazný účinok. Drahá je aj počiatočná investícia do inštalácie solárneho systému a problémom je i priestor, pretože čím viac solárnych panelov potrebujete, tým viac miesta zaberú.