Autá s vyklápacími svetlami dosiahli svoj vrchol v 70-tych rokoch minulého storočia. Za ich vznikom stoja superšporty. A paradoxne, dôvodom boli bezpečnostné predpisy. Tie si totiž vyžadovali umiestnenie predných svetlometov v určitej výške. To bolo, samozrejme, problémom pre ultranízke superšporty tej doby.

Inžinieri teda prišli s geniálnym riešením: vyklápacie svetlomety, ktoré budú otvorené len počas používania. Toto riešenie sa potom rozširovalo od legendárneho Lamborghini Countach po kultový roadster Mazda MX-5. A výnimkou nebol ani obyčajný sedan, ako napríklad Honda Accord. Rozmach ale trval len do nového tisícročia.

V roku 2004 prišla do platnosti novela zákona Európskej únie o bezpečnosti chodcov. Tá nariaďuje ľahšie deformovateľnú prednú časť s cieľom prevencie fatálnych následkov prípadného stretu auta s chodcom. A tak sa éra vyklápacích svetlometov definitívne skončila. No fanúšikov si nájde aj dnes.

Preto sa pozrime na 10 kultových áut s vyklápacími svetlami, ktoré si dnes môžete kúpiť za rozumné peniaze.

Mazda MX-5

Jednoznačným kandidátom je maličký roadster Mazda MX-5 v prvej generácii s označením NA. Tá sa vyrábala v rokoch 1989 až 1997. Počas tejto doby bolo vyrobených takmer 450-tisíc kusov. Pod kapotou sa nachádza radový štvorvalec s objemom 1,6 a 1,8 litra s výkonom od 66 kW (90 koní) po 99 kW (135 koní).

Mazda MX-5 prvej generácie (NA)
Zdroj: Mazda

Hoci kultové Mazdy v posledných rokoch naberajú na cene, ešte stále sa vám môže podariť nájsť schopný kúsok pod 10-tisíc eur. Nuž, ceny, kedy sa malé MX-5ky prvej generácie predávali za 2-tisícky sú už nenávratne preč...