Úrady v mnohých štátoch zvažujú, ako znížiť počet dopravných nehôd. Niektorí sa zameriavajú na mladých vodičov, iní zas na alkohol, bezpečnostné pásy, mobilné telefóny alebo na starších vodičov. V niektorých častiach nemeckej spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko budú môcť starší občania čoskoro získať bezplatný ročný lístok na miestnu verejnú dopravu výmenou za vodičský preukaz.

Od 1. decembra môžu totiž starší občania požiadať o bezplatný ročný lístok na hromadnú dopravu. Aby splnili podmienky, musia sa dobrovoľne vzdať vodičského preukazu a vrátiť ho príslušným orgánom. Druhou podmienkou je trvalý pobyt v regióne. Spolková krajina Bádensko-Württembersko prispela na náklady vyplývajúce z tejto ponuky až tromi miliónmi eur. Cieľom kampane je zvýšiť bezpečnosť na cestách. Viac ako tretina účastníkov cestnej premávky, ktorí mali smrteľnú nehodu, má totiž 65 rokov a viac, a podľa ministerstva dopravy 68,7 percent nehôd spôsobujú práve starší vodiči.

Kampaň by mohla zožať úspech. „Na to, aby ste boli mobilný, nepotrebujete vodičský preukaz,“ povedal minister dopravy Hermann. "Ak nevlastníte auto, ušetríte peniaze a s ročným predplatným lístkom a občasnými jazdami taxíkom cestujete ešte lacnejšie." Napriek tomu sa počas „skúšobnej doby“ stále môže ukázať, že bez auta to nejde. Potom môžete podľa ministerstva opäť vodičský preukaz požiadať. „Vodičský preukaz sa následne vydá znova v rozsahu, v akom existoval predtým,“ znelo v prísľube. V praxi to bude ale ťažšie, pretože podľa informácií Okresného úradu Rhein-Neckar sa výška poplatku za opätovné vydanie vodičského preukazu pohybuje od 34,50 do 257,30 eur. "Okrem toho sa vyžaduje očný test, doklad o absolvovaní prvej pomoci a aktuálna biometrická fotografia."