Po mnoho desaťročí až donedávna sa batérie elektromobilov a hybridných verzií vozidiel považovali za nebezpečný odpad. A pritom môžu slúžiť ako cenné zdroje surovín. Preto novozaložená skupina Volkswagen Group Components pracuje na tom, aby sa cenné suroviny vrátili do reťazca výrobného procesu.

Volkswagen sa pustil do recyklácie batérií
Zdroj: Volkswagen AG

Všetky nepotrebné batérie sa stretávajú v továrni v Salgitteri. Druhého života sa batérie dočkajú vďaka tomu, že budú súčasťou flexibilných nabíjacích staníc. Má ísť o rýchlonabíjacie stanice, ktoré dokážu autonómne udržiavať stabilitu a vyrovnávať výkyvy siete, napríklad na festivaloch alebo veľkých podujatiach. Fungujú na princípe powerbanky, resp. externej nabíjačky, ktorú väčšina z nás pozná ako súčasť správneho príslušenstva mobilných telefónov. Tieto alternatívne rýchlonabíjacie stanice sú vybavené napájacími konektormi a poskytujú tak ekologicky zmýšľajúcim vodičom možnosť rýchleho nabíjania aj na miestach, kde by to bežne nebolo možné.

Nie všetky batérie však dostanú druhú šancu v tejto forme. Napájacie komponenty, ktoré nie sú vhodné na ďalšie použitie, budú zamestnancami v Salzgitteri zrecyklované. V tomto procese sa najskôr rozdrvia jednotlivé časti batérie, potom sa materiál vysuší a preoseje, čo umožní spoločnosti Group Components extrahovať takzvaný čierny prášok. Obsahuje cenné suroviny ako nikel, mangán, kobalt a lítium. Tieto materiály potom jednotlivo separujú a sú opäť k dispozícii pri výrobe nových batérií.

Prečo treba batérie recyklovať? Ide hlavne o to, že likvidácia a obstaranie cenných surovín potrebných do batérií je veľmi drahé. Na pilotnú továreň v Salzgitteri majú v nasledujúcich rokoch nadviazať ďalšie decentralizované recyklačné fabriky. Nielen že zabezpečia čistejšie životné prostredie, ale budú zaujímavé pre koncern Volkswagen aj z ekonomických dôvodov.

Z dlhodobého hľadiska si skupina Volkswagen stanovila veľmi ambiciózny cieľ – recyklovať až 97 percent všetkých surovín. Dnes je aktuálne percento na čísle 53 a v tejto fáze je možné recyklovať 3 600 batérií. Aj keď im zostáva do cieľa ešte veľa malých krokov, všetko slúži zastrešujúcej agende. Koncern robí všetko pre to, aby bola elektronická mobilita udržateľná.