ikona

Zaujímavosti Volkswagen ID.R: Elektromobil porazil aj F1

Foto: Volkswagen

9.7. 13:33 Na víkendovom podujatí v Goodwoode padol rekord z roku 1999, ktorý stanovil na monoposte Nick Heidfeld. O jeho zdolanie sa postaral Romain Dumas na modifikovanom elektrickom vozidle.

Za vznikom pretekárskeho elektromobilu Volkswagen ID.R možno vidieť dva základné ciele. Automobilka ním testuje limity svojich technológií, no zároveň ho používa na propagáciu takéhoto pohonu. Už dávno ho totiž nenájdeme len v nudných a pomalých vozidlách. Práve naopak, elektrina dokázala viackrát benzínu dať na frak. Najnovšie sa to stalo v Goodwoode.

Na svetoznámom britskom podujatí Festival rýchlosti sa počas uplynulého víkendu objavil okrem iného aj víťaz vlaňajších pretekov na Pikes Peak i elektrického rekordu z Nürburgringu. Za jeho volant sa opäť posadil ostrieľaný pretekár Romain Dumas. Krátku trať do kopca dokázal s modelom ID.R prejsť v čase 39,9 sekundy a stanovil tak vôbec najlepší čas histórie.

Elektromobil porazil dokonca aj F1. Doterajším absolútnym rekordérom festivalovej trate bol Nick Heidfeld, ktorý ju v roku 1999 prešiel na monoposte McLaren-Mercedes MP4/13 za 41,7 sekundy. Po dvadsiatich rokoch žezlo prevzala elektrina. Volkswagen na túto úlohu model ID.R vo viacerých smeroch modifikoval, dostal napríklad menšie batérie a prišiel o systém DRS. S maximálnym výkonom 500 kW (680 k) malo toto vozidlo pritom na Formulu 1 hendikep vo výške sto koní.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia