Máte síce vodičák, ale zatiaľ vám zapadá v šuplíku prachom? Vediete auto len sporadicky a pre istotu iba na kratšie vzdialenosti? Kladiete si neustále otázku: ako sa prestať báť šoférovať? Poradíme vám niekoľko tipov. Vďaka nim zistíte, ako konečne začať šoférovať poriadne a bez strachu!

5 tipov, ako sa prestať báť šoférovať

1. Skôr než sadnete do auta, upokojte sa. Vytvorte si v ňom pohodovú atmosféru. Vždy sa ubezpečte, že auto je vo výbornom stave a nič mu nechýba. Nezabudnite ani na PZP a havarijné poistenie. Nepodliehajte zbytočne panike. Zachovajte si chladnú hlavu v situáciách, keď vám napríklad zhasne motor, okoloidúci nervózni vodiči vytrubujú ostošesť alebo je premávka neprehľadná. Ostať pokojní môžete aj vďaka dobrej hudbe, či hlbokému dýchaniu do brucha. Nájdite si vlastný spôsob, ako veci a najmä seba udržať pod kontrolou.

2. Nebuďte prehnane defenzívni. Brzdiť premávku jazdou tým, že dávate prednosť všetkým zo strachu, aby ste niekoho neobmedzovali, je nebezpečné a nezmyselné. Nikomu tým nepomôžete. Neprospeje to ani vám ani ostatným. Ak začnete šoférovať týmto spôsobom, tak skoro sa strachu a neistoty nezbavíte.

3. Spočiatku šoférujte na menej frekventovaných cestách, aby ste v pokoji a pohode získali istotu v ovládaní vozidla. Napríklad mimo obce, či neskôr podvečer v meste, keď už nie je toľko áut na cestách. Prípadne si vyberte vlastnú zjednodušenú trasu.

4. Strachu z vedenia auta sa zbavíte rýchlejšie a ľahšie, ak si zo začiatku za spolujazdca vyberiete človeka, ktorému veríte, je pokojný, trpezlivý a skúsený šofér. Prípadne vezmite so sebou svojho priateľa, ktorý vás vie vždy rozptýliť i poradiť vám. Tiež pomôžu kondičné jazdy s inštruktorom. Vďaka nim nadobudnete istotu za volantom a naučíte sa, ako začať šoférovať poriadne.

5. Na záver niečo na odľahčenie pre začínajúcich vodičov:

  • Ak otvoríte kapotu a nie je tam motor, nič sa nedeje, skúste druhý koniec auta.
  •  Keď niečo divne pípa za jazdy, uvoľnite ručnú brzdu.
  • Pravý pruh nehryzie. Ani na diaľnici.

Majte istotu s PZP a havarijným poistením

Či už ste vodič začiatočník, alebo pokročilý, vždy je dobré mať istotu pre prípad, že by sa niečo stalo. Online PZP auta uzatvoríte v poisťovni Union do 5 minút. Rovnako tak i havarijné poistenie pre prípad nehody, vyčíňania vandalov alebo stretu so zverou, ktorá je nočnou morou nielen pre vodičov začiatočníkov. Takéto poistenie si môžete prispôsobiť a je tu dokonca aj možnosť samoobhliadky vozidla vďaka mobilnej aplikácii. Stačí vyplniť údaje v online kalkulačke, vybrať si z ponuky poistenia vhodnú kombináciu a doplniť zopár údajov.

 

Zdroje:
https://www.union.sk/poistenie-vozidla-pzp-havarijne-poistenie/?vozidlo=auto#/typ-vozidla
https://www.union.sk/havarijne-poistenie-a-poistenie-proti-vandalizmu?gclid=CjwKCAjwlZf3BRABEiwA8Q0qq931ZE4B5htoypGjJpDvw_v3hvS00_uRae-pMDOS2gVB7RkKzj1FuhoCwIwQAvD_BwE
https://www.funradio.sk/clanok/37626-30-uzitocnych-rad-pre-zacinajucich-vodicov/
http://www.nextfuture.sk/lifestyle/6-tipov-ako-odstranit-strach-zo-soferovania/
https://www.webnoviny.sk/tipy-a-rady-ako-prekonat-strach-zo-zubara-soferovania-vztahu-a-inych-veci/