Ikona - palivo - benzin
Denis Milo
Denis Milo

Zaujímavosti Viete, podľa čoho umiestňujú výrobcovia automobilov otvor palivovej nádrže?

Foto: AUTO BILD

20.8. 10:24 Chystáte natankovať palivo, no zabudli ste na ktorej strane vášho auta sa nachádza otvor palivovej nádrže? Nemusí to nutne znamenať, že musíte zastaviť pred stojanmi a trápne sa uisťovať o tom, kde je umiestnený.

Ak často striedate autá alebo pracujete v práci, kde jazdíte pravidelne na inom firemnom vozidle, na čerpacej stanici môžete váhať nad umiestnením viečka nádrže. Nachádza sa vľavo alebo vpravo? Možno sa pri tejto príležitosti aj spýtate, na základe čoho umiestňujú výrobcovia automobilov otvor palivovej nádrže. A ako sa dá jeho pozícia zistiť z pohodlia interiéru?

Umiestnenie palivového otvoru môže vyvolať zmätok.
Umiestnenie palivového otvoru môže vyvolať zmätok.
Zdroj: Dreamstime

Na túto otázku existuje veľmi jednoduché riešenie. Stačí si nájsť na prístrojovej doske vášho automobilu ukazovateľ množstva paliva, vedľa ktorého sa nachádza symbol čerpacieho stojanu. Ak je hadica s pištoľou  tohto symbolu vyvedená na pravej strane, bude sa na tejto strane nachádzať aj otvor nádrže, no a ak je na ľavej, bude výstup na ľavej strane.

Moderné automobily však majú vo väčšine prípadov symbol čerpacieho stojanu, vedľa ktorého je umiestnená šípka a to buď na ľavej alebo pravej strane. V takomto prípade je otvor palivovej nádrže umiestnený tak, ako je to znázornené na prístrojovej doske. Pri niektorých automobiloch dokonca nájdete ešte jednoznačnejšie označenie a to symbol čerpacieho stojanu, ktorého hadica s pištoľou je vyvedená na rovnakej strane ako šípka znázorňujúca otvor palivovej nádrže.

V hľadaní pozície nádrže pomôže symbol na palivomere.
V hľadaní pozície nádrže pomôže symbol na palivomere.
Zdroj: pixabay

Vo všeobecnosti má väčšina európskych automobilov otvor palivovej nádrže na pravej strane a veľké množstvo japonských áut zasa na ľavej strane. Výstup nádrže je teda z veľkej časti umiestnený podľa toho, pre aký trh bol daný automobil vyrábaný a určený. Z konštruktérskeho hľadiska nezáleží, na ktorej strane je otvor umiestnený. Nádrž sa z dôvodu dobrého rozloženia hmotnosti nachádza v strede automobilu.

Historicky sa umiestnenie výstupu nádrže umiestňovalo na základe smeru jazdy v danej krajine. Pri cestách sa totiž vo väčšine prípadov nachádzali len čerpacie stanice, ktoré mali vyústenie palivovej pištole z jedinej strany. Napríklad v Anglicku či Japonsku, kde sa jazdí po ľavej strane cesty, bolo jednoduchšie mať otvor palivovej nádrže vľavo, pretože čerpacie stojany a ich vývod bol bližšie k palivovému otvoru. Vodič tak nemusel obchádzať celé auto, aby mohol natankovať.

Dnes už táto situácia neplatí. Pre všetky čerpacie stanice je výhodné, aby bol pomer vozidiel s otvorom palivovej nádrže na pravej a ľavej strane vyrovnaný. Týmto spôsobom sa totiž zabraňuje zaplňovaniu stojanov len jedného druhu.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia